Chociaż dziś rano przywitał nas śnieg, w powietrzu czuć już, że wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. A jak wiosna, to wiosenne porządki. Co zrobić z odpadami, które nie pasują do żadnego z kolorowych worków i pojemników a nie można ich potraktować jak odpadów zmieszanych? To proste, trzeba je zawieźć na PSZOK. Urząd Miasta informuje, co i jak zrobić, żeby śmieci pozbyć się legalnie, bezpiecznie dla środowiska i bezstresowo.
Czy Krośnieńska Karta Mieszkańca jest niezbędna?
Na szczęście nie, chociaż były takie plany, o których pisaliśmy jakiś czas temu. Od początku marca, Krośnieńska Karta Mieszkańca jest, obok dokumentów potwierdzających tożsamość i kodów kreskowych, dokumentem umożliwiającym oddanie odpadów w krośnieńskim PSZOK-u. Osoba korzystająca z Krośnieńskiej Karty Mieszkańca nie musi dodatkowo przedstawiać ani kodów kreskowych, ani dokumentu potwierdzającego tożsamość.
– Dzięki powiązaniu baz danych KKM oraz bazy „śmieciowej”, po zeskanowaniu kodu kreskowego KKM, wiadomo, czy osoba posługująca się kartą jest objęta miejskim „systemem odpadowym”. Karta pełni więc rolę dotychczasowej naklejki z kodem kreskowym, potwierdzając jednocześnie tożsamość osoby – mówi Arkadiusz Mularczyk – zastępca Naczelnika Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami.
Dla mieszkańców nieposiadających Krośnieńskiej Karty Mieszkańca, a także dla mieszkających w blokach wielorodzinnych nic się nie zmienia. W dalszym ciągu mogą się oni posługiwać dowodem osobistym i kodami kreskowymi bądź oświadczeniem o tym, że oddawane odpady pochodzą z nieruchomości znajdującej się na terenie Krosna objętej gminnym systemem gospodarowania odpadami.
– Choć docelowo taką formą weryfikacji zostaną objęci również mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej, na ten moment dla nich nic się nie zmienia – w dalszym ciągu oddając swoje odpady na PSZOK-u, muszą okazać dokument potwierdzający tożsamość oraz wypełnić oświadczenie – wyjaśnia Arkadiusz Mularczyk.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) zlokalizowany jest przy ul. Białobrzeskiej 108.
W okresie jesienno-zimowym czynny jest w poniedziałki, środy i piątki od godziny 13.00 do 18.00.
W okresie wiosenno-letnim, a więc już od kwietnia, znacznie częściej: w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 12.00-19.00, w soboty od 8.00-14.00.
W czwartki PSZOK jest nieczynny.
Żeby korzystając z PSZOKu nie doznać szoku, warto zapoznać się zawczasu z regulaminem.
red/UMK