Marsze i Parady Równości organizowane są od wielu lat, w wielu polskich miastach. Mają na celu pokazać widoczność osób LGBTQ+ oraz dają możliwość okazania solidarności z tymi, którzy są dyskryminowani z powodu bycia częścią tej społeczności. Z każdym rokiem dochodzą kolejne imprezy, w kolejnych, również tych niewielkich miastach i miasteczkach. W tym roku do mapy miejsc, w których odbywają się Marsze Równości dołączy Krosno. 26 sierpnia 2023 roku ulicami naszego miasta przejdzie I Marsz Równości w Krośnie.
Marsz Równości to nie pierwsza inicjatywa skierowana do społeczności LGBTQ+. W 2021r. odbył się event pod hasłem Queerowe Podkarpacie. Były spotkania, wykłady i warsztaty.
Queerowe Podkarpacie było pierwszym tak dużym tęczowym wydarzeniem na Podkarpaciu poza rzeszowskim Marszem Równości. Spotykałem się z głosami zaskoczenia i pytaniami dlaczego akurat Krosno, a nie Rzeszów, przecież to małe miasto i odbiór może być różny. Właśnie o to mi chodziło aby pokazać, że w mniejszych miastach osoby queerowe też mają potrzebę wyjść do swojej społeczności i powymieniać się doświadczeniami lub po prostu być sobą w bezpiecznej przestrzeni, którą myślę, że udało nam się stworzyć. – wspomina wydarzenie Róż, jedna z osób organizująca tegoroczny Marsz Równości.
Jeszcze kilka lat temu, organizacja Marszu Równości w mieście tak małym jak Krosno wydawała się nierealna. Rok temu odbył się pierwszy Marsz Równości w Sanoku, który był impulsem do zorganizowania podobnej imprezy w naszym mieście.
Sanocki Marsz pokazał nam, że da się zrobić taki event w małym mieście na Podkarpaciu – mówią osoby zaangażowane w organizację krośnieńskiego marszu. W Sanoku było ok. 200 osób, sporo z nich to osoby z Sanoka i okolic.
To ważne, żeby osoby z małych miast zobaczyły, że osoby queerowe są nie tylko w Warszawie, czy Krakowie ale również w ich mieście, Sanoku, czy Krośnie – dodają.

Ideą Marszu jest pokazanie osobom queerowym z Krosna, że są, że jest ich dużo, że nie są same – mówi Łucja. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń – dodaje.
Moim marzeniem jest żeby w Krośnie powstała grupa, która będzie działać na rzecz społeczności LGBTQ+, dlatego po marszu chcemy zorganizować przestrzeń do spotkania się, porozmawiania, poznania – dodaje Róż
Marsz rozpocznie się w sobotę, 26 sierpnia o godz. 14.00 na rynku. Trasa Marszu nie będzie publikowana ze względów bezpieczeństwa.
Marsz będzie wydarzeniem apolitycznym i apartyjnym! – podkreślają osoby organizujące
Mam nadzieję, że nic, ani nikt nie zakłóci przejścia Marszu i że osoby uczestniczące nie spotkają się z żadnymi przejawami niechęci czy nienawiści. Chcemy, czy nie, w Krośnie mieszkają osoby LGBTQ+ i tak jak wszyscy płacą podatki, narzekają na dziurawe drogi, brak miejsc parkingowych, kiepską komunikację miejską i zbyt małą ilość zieleni. Razem z nami chodzą do szkoły, pracy i robią zakupy w dyskontach. Przywożą nam pizzę, pobierają krew, wymieniają pęknięte rury i wypisują mandaty za nadmierną prędkość. Bo to TACY SAMI ludzie jak “my”. Wierzę, że Krosno zda egzamin z tolerancji i Marsz przebiegnie w miłej i radosnej atmosferze. Nie wiem, jak Wy, ale ja zdecydowanie wolę tęczę od brunatnych chmur i chcę żeby to ona była kojarzona z naszym miastem – komentuje Gaba Pawłowska z Fundacji Pasjonauci.
Marsz jest realizowany w ramach programu Funduszu dla Odmiany pt. “Odmienianie Krok po Kroku” i finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Pasjonauci
Czy planowane są jakieś prowokacje związane z profanowaniem obrazu Najświętszej Maryii Panny pod kościołami ?