Czy Krosno jest „Super Samorządem”?

Ekipa GraTy nominowana do nagrody Super Samorząd akcji Masz Głos Fundacji Batorego! do

Jest nam niezwykle miło poinformować Was, że zaprzyjaźniona z naszą fundacją ekipa GraTy oraz Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Grzegorz Półchłopek, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu wraz z samorządowymi instytucjami kultury w Krośnie zostali nominowani do nagrody Super Samorząd! Czy Krosno otrzyma tytuł „Super Samorządu” dzięki Aktywistom?

Już wkrótce dowiemy się, czy krośnianie są w gronie laureatów nagrody Super Samorząd 2021, którą Fundacja Batorego przyznaje w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos za udaną współpracę społeczności lokalnej i władzy samorządowej.

Ogłoszenie laureatów nagrody Super Samorząd i Super Głos nastąpi 15 lutego o 18:00 podczas gali online, którą poprowadzi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl, patrona medialnego akcji Masz Głos. Gala będzie transmitowana na stronie głównej Onet i profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

Krośnieńskie GraTy

GraTy to grupa zaprzyjaźnionych geeków i dobrych znajomych, których łączy wspólna pasja do gier planszowych, popkultury, kuchni oraz DIY. Od 2018 robią spotkania przy grach planszowych, rozmawiają o przestrzeni, zbierają wspomnienia o Krośnie. To wolontariat zaangażowany, świadomy, otwarty dla wszystkich grup wiekowych. Do niedawnych działań grupy należy m.in. ekranizacja „Zatrutej Studni” Mirandoli, artbook, nagranie słuchowiska, warsztaty gier bez prądu.

W czasie Tygodnia Otwarcia w BWA odbył się Games Room zorganizowany przez ekipę GraTY. Kontrastowe zestawienie sztuki nowoczesnej i gier planszowych.
Na Games Roomach jest możliwość zagrania w rzadkie, trudno dostępne na rynku gry

GraTy potrzebowały stałego miejsca do działania. Po latach tułania się po różnych lokalizacjach, obserwowania aktywności innych wyzwaniem było, gdzie się spotkać, gdzie realizować swoje działania.

"Tysiąc słów o Osiedlu Tysiąclecia - społecznie zaktywizowane Krosno” to stworzone przez społeczników przedsięwzięcie, którego celem jest włącznie lokalnej wspólnoty w partycypacje. W ramach działań powstała makieta i zMAPowAnie miejsc problematycznych i do interwencji.
Spacer z makietą po osiedlu Tysiąclecia

GraTy przekonsultowały – metodą mapowania i dialogu w przestrzeni – z innymi aktywistami, czy mieszkańcy potrzebują takiego miejsca, w jakim modelu powinno działać, czego chcieliby w nim. Nikt wcześniej nie prowadził takich konsultacji. Wspólnie z Urzędem Miasta zastanawiali się, jaka formuła współpracy byłaby najlepsza przy ich pomyśle kawiarni społecznej. Stanęło na tym, że podmiotem zarządzającym kawiarnią będzie przedsiębiorstwo ekonomii społecznej.

Na mapie Krosna pojawi się więc miejsce, które zadba o innych w podmiotowy sposób. Sukces!

„Super Samorząd” – o co chodzi?

Gdy władza i mieszkańcy rozumieją się w działaniu

15 nominowanych do nagrody Super Samorząd w tym roku pokazuje, że wspólne działanie władz lokalnych i mieszkańców jest możliwe, nawet w pandemii i nawet wobec oszczędności budżetowych w samorządach na realizację zadań publicznych. W gronie nominowanych do nagrody są m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, które przekonało wójta i starostę do wybudowania kilometrowej ścieżki rowerowej, albo grupa Straszyn Biega, która zorganizowała akcję biegową po 31 sołectwach swojej gminy na Pomorzu. Wszystkich nominowanych łączy to, że zrealizowali inicjatywę razem z władzami samorządowymi i innymi mieszkańcami. Umieli zachęcić ich do współpracy, a władze samorządowe po partnersku odpowiedział na potrzeby grupy. Dlatego nagrodę otrzymują też władze samorządowe, które potrafią współpracować z lokalną społecznością, dzielić się obowiązkami, dostrzegać w mieszkańcach szansę i potencjał, a nie przeszkodę. O wyborze laureatów Super Samorząd zdecyduje jury w składzie: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji Masz Głos.

Dobrze zorganizowani mieszkańcy też z nagrodą

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana także nagroda Super Głos. W gronie nominowanych są grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową samoorganizacją i konsekwencją działań. „Zaprezentowały siłę wspólnoty lokalnej, dlatego chcemy docenić ich umiejętność zorganizowania się, szukania niestandardowych sposobów działania i wytrwałość dążenia do założonych celów” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos. Dziesięciu laureatów Super Głos wskażą organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych i na co dzień wspierają uczestników akcji Masz Głos w działaniu: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.

Jak zostać nominowanym

Aby znaleźć się w gronie nominowanych do nagrody Super Samorząd lub Super Głos, najpierw trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos Fundacji Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać, realizować swój pomysł na zmianę lokalną. Każda organizacja lub grupa nieformalna, która zostanie przyjęta do projektu, otrzyma bezpłatne wsparcie ekspertów samorządowych, możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online, dostęp do materiałów merytorycznych akcji Masz Głos i szansę wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami projektu, który działa nieprzerwanie od 2006.

Nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos ruszy 1 marca 2022.

Więcej informacji:
Stowarzyszenie Homo Faber
Anna Dąbrowska
[email protected], 795 573 803

Stowarzyszenie Homo Faber/Pasjonauci

Akcja Masz Głos to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Patronami medialnymi edycji 2021 są: Onet.pl, Ngo,pl, Prawo.pl, Portal Samorządowy, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Partner medialny: Wolters Kluwer. 

Projekt NGOnauci jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content