Co z wyjazdem z parkingu nowej „Biedronki”?

Zagrodzony wyjazd z parkingu nowej „Biedronki” przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie

Kto popełnił błąd? Jakie są plany starosty? Czy interesanci liczącego ponad 120 tysięcy mieszkańców powiatu znajda miejsca parkingowe pod swoim starostwem?

W pobliżu starostwa powiatowego w Krośnie powstał nowy sklep popularnej sieci. Zbudowano tez parking, z którego jeden zjazd prowadzi na teren parkingu samego starostwa. Zjazd został zagrodzony. Starosta Jan Pelczar wyjaśnia, że zbudowano go bez zgody właściciela terenu, w miejscu, które miało być zagospodarowane na potrzeby mieszkańców powiatu załatwiających sprawy w urzędzie. Inwestor tłumaczy, że miał zgodę Urzędu Miasta Krosna. Urząd Miasta Krosna tłumaczy, że sprawa była prowadzona, gdy terenem zażądał Prezydent Krosna, a inwestor nie dopełnił ostatnich obowiązków przed rozpoczęciem robót w chwili, gdy grunt już zmienił właściciela.

Rejon wokół starostwa powiatowego zaczyna coraz bardziej cierpieć z powodu braku miejsc parkingowych. W tym miejscu mieszczą się liczne instytucje (ZUS, Urząd Pracy, Starostwo, a także delegatury Urzędu Wojewódzkiego), firmy, bank, sklepy i galeria handlowa.

Stanowisko starosty

Z punktu widzenia starosty sprawa wyglądała jak niespodziewane wejście z inwestycją na cudzy teren, bez zgody. – Rozebrano też nasz chodnik – zaznacza starosta. Starostwo nie było poinformowane o przygotowaniach do budowy zjazdu. O sprawie starosta poinformował policję i nadzór budowlany.
– Pracownicy z pobliskiej galerii zostawiają samochody na parkingu starostwa. Widzimy, ze parkingi pod „Biedronkami” są w sumie płatne, samochód można zostawić bez opłaty tylko na ograniczony czas, wiec obawiamy się, że także pracownicy (możliwe, ze także klienci) tego sklepu zajmą miejsca parkingowe pod starostwem. Pan prezydent przygotowuje się do ograniczenia parkowania pod ZUS i bankiem, postawiono już parkometry – mówi starosta krośnieński Jan Pelczar.
– Obawiamy się, że gdy prezydent zacznie pobierać opłaty, to pracownicy tych wszystkich instytucji będą korzystać z naszego parkingu, który jest bezpłatny i ogólnodostępny – dodaje starosta.
Starostwo planuje przebudowę i rozbudowę parkingu. Zmieniona zostanie organizacja ruchu. Jest jednak obawa, że wszelkie udogodnienia nie będą służyły mieszkańcom załatwiającym sprawy w starostwie, tylko pracownikom sąsiednich firm i instytucji.
– Parking jest zajęty nawet w soboty i niedziele, gdy urząd jest nieczynny. Nawet trawniki są rozjeżdżone – mówi starosta. Dodaje, że powiat obejmuje 10 gmin i łącznie 120 tysięcy mieszkańców, których musi obsługiwać starostwo. Nie wszystko da się załatwić zdalnie i korespondencyjnie – Nieraz musieliśmy dzwonić, prosić, żeby ktoś przyjechał, bo np. zostawione dokumenty były niekompletne – dodaje Jan Pelczar.
Planowana przebudowa parkingu obejmie też infrastrukturę, która w przyszłości może pozwolić na montaż urządzeń ograniczających dostęp do parkingu. – Uważam, ze parking ma służyć mieszkańcom, nie jestem za tym, żeby go zamykać. Nie jestem za tym, żeby zabraniać korzystania z niego – zaznacza starosta.

Urząd Miasta wyjaśnia

Odpowiedź na nasze pytania przesłała Joanna Sowa, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Krosna:

Działka ta stanowiła zasoby nieruchomości Skarbu Państwa zarządzane przez Prezydenta Miasta Krosna. Na wniosek Starosty Powiatu Krośnieńskiego działka ta została decyzją Wojewody Podkarpackiego przekazana na rzecz Powiatu Krośnieńskiego.
Wojewoda decyzję o przekazaniu  tej nieruchomości dla Powiatu Krośnieńskiego wydał 26 lutego 2020r. Decyzja ta stała się ostateczna  16 marca 2020r. Do Urzędu Miasta Krosna decyzja ta  wpłynęła 11 maja 2020r (data wpływu do kancelarii UM) Do operatu ewidencji gruntów i budynków  decyzję wprowadzono w dniu 18 maja 2020r. W księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości prawo własności Powiatu Krośnieńskiego ujawniono w dniu 20 lipca 2020r. Wniosek w sprawie lokalizacji zjazdu inwestor złożył do Urzędu w dniu 17.02.2020 r. w czasie, kiedy ta nieruchomość była w zarządzie Prezydenta Miasta Krosna.

Z uwagi na to, że działka ta nie stanowi drogi publicznej w myśl przepisów ustawy o drogach publicznych, ale jest drogą wewnętrzną nie prowadzi się postępowania administracyjnego kończącego się decyzją administracyjną. Bieg sprawy dotyczący lokalizacji zjazdu rozpoczął się 17.02.2020 r. kiedy kompetentnym do jej załatwienia był Prezydent Miasta Krosna. W czasie trwającej procedury została wydana pisemna wstępna zgoda 09.03.2020r. na lokalizację zjazdu z tej drogi wewnętrznej (działka ta była w zarządzie Prezydenta Miasta Krosna). Inwestor rozpoczął przygotowanie materiałów do zatwierdzenia i budowy zjazdu, gdy równolegle na wniosek Starosty została wszczęta procedura przeniesienia własności przedmiotowej działki drogowej. Wniosek o zatwierdzenie dokumentacji uproszczonej zjazdu wpłynął 17.07.2020 r. Projekt na budowę zjazdu został uzgodniony przez Gminę Miasto Krosno w dniu 10.08.2020r.,z adnotacją o konieczności powiadomienia zarządcy drogi o rozpoczęciu robót budowlanych w terminie 3 dni przed jej rozpoczęciem. Inwestor ww. obowiązku nie dopełnił w czasie gdy właścicielem gruntu był już Starosta Powiatu Krośnieńskiego.

 – Trwa kontrola i postepowanie wyjaśniające w tej sprawie – informuje Joanna Sowa.

Dodatkowym problemem okolicznych parkingów jest zaśmiecenie. Obecnie restauracje mogą pracować tylko na dowóz lub wynos. Klienci parkują  i jedzą w samochodach jedzenie z pobliskich restauracji typu „fast food”. Śmieci nie mieszczą się w koszach, są rozwiewane po okolicy. Dotyczy to też parkingu po drugiej stronie „obwodnicy”, pod cmentarzem.

Piotr Dymiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content