Radni zbadają zasadność używania wody w basenach. To nie był żart!

To nie był żart na 1 kwietnia. Rada Miasta Krosna naprawdę przez ponad miesiąc będzie badać stan prawny i zagrożenia związane z używaniem WODY do wypełniania basenów. To nie “Prima Aprilis”. Jak do tego doszło? Wiem i wyjaśniam! 

To nie był żart “primaaprilisowy”, Rada Miasta Krosna naprawdę przegłosowała, że potrzebuje ponad miesiąca czasu, aby zdecydować, czy aby nie należy zakazać stosowania WODY na basenach. Uchwała przyjęta bez głosu sprzeciwu, przy dwóch “wstrzymujących się”, to skutek wniosku skierowanego do radnych. 

To nie był żart, to był test 

Zainspirowała mnie dyskusja, do jakiej doszło w Radzie Miasta Krosna w lutym (zakazać piwa na trybunach). 

Radni i urzędnicy bardzo długo dyskutowali bez zrozumienia w podstawowych kwestiach, a na dodatek nad nieistniejącym problemem. Chodziło wtedy o przyjęcie regulaminów obiektów sportowych, w tym basenów. Okazało się, że zarówno radni, jak i urzędnicy prezentujący projekt jako jego autorzy (!!) nie wiedzieli co jest w projekcie! 

To wyglądało tak, jakby nikt, włącznie z rzekomymi autorami (!) i komisją (!!), która opiniowała projekt tak naprawde tego nie przeczytał, a już na pewno nie w całości i nie ze zrozumieniem. 

I właśnie stąd pomysł na test na zasadzie znanej od 35 lat mistyfikacji o DHMO. 

To nie mogło się udać? 

Znajomi mówili: “to nie może się udać!”, “DHMO jest już za bardzo znane, radni się nie nabiorą”, “nawet jeżeli nie wiedzą co to jest, to wystarczy wpisać w google i będą wiedzieć w 30 sekund o co chodzi”, “kilku radnych chwali się publicznie, że korzystają z pomocy Chata GPT i podobnych narzędzi, jedno pytanie do sztucznej inteligencji i nie nabiorą się”. 
Odpowiedziałem, że „na pewno uznają, że to bardzo skomplikowana sprawa”.

I miałem rację. Rada Miasta Krosna przyjęła bez głosu sprzeciwu uchwałę, że potrzebuje ponad miesiąca, żeby zbadać, czy zasadne jest używanie wody w basenach pływackich. Bo to skomplikowana sprawa. Mamy to już w Biuletynie Informacji Publicznej i na nagraniu z Sesji! To jest uwiecznione z nadanym numerem uchwały w archiwum gminy Krosno! 

“Hej! A co to jest to całe “DHMO”?
DHMO, to nomenklaturowo poprawna, ale rzadko stosowana nazwa chemiczna wody. Tak wody. Tej samej, którą macie w kranie i która służy do wypełnienia basenu na Burskach. Nazwa DHMO jest na całym Świecie wykorzystywana do mistyfikacji, które mają pokazać skutki ignorancji naukowej i ośmieszać zjawisko publicznego lęku przed nieznanymi nazwami substancji chemicznych. Pomysł eksperymentów społecznych z użyciem wody (zwanej DHMO) wyszedł z amerykańskich uniwersytetów. 

W przypadku Krosna dodatkowo udało się obnażyć ignorancję Rady Miasta Krosna i osmieszyć udawaną powagę, z jaką obradują radni. 

Wniosek

17 marca Rada Miasta Krosna otrzymała mój wniosek, zawierający informację, że na basenach w Krośnie używana jest woda. Tylko zamiast woda użyte były nazwy: “DHMO” i “dihydrogen monoxide”. To oczywiście cały czas ta sama substancja. Podany był też link do anglojęzycznej strony Uniwersytetu Stanforda, gdzie obok nazwy DHMO dodana była informacja, że DHMO to substancja określana także jako… H2O. 

Sama nazwa to jeszcze nic. We wniosku napisałem do czego używa się wody (określonej we wniosku jako DHMO) i jakie ma właściwości.
Przykłady niebezpieczeństw związanych z używaniem DHMO to oczywiście:
1. Substancja ta (woda!) jest związkiem chemicznym szeroko stosowanym w między innymi w przemyśle, w tym: w reaktorach jądrowych, w produkcji pianek z tworzyw sztucznych.
2. Wojsko, szczególnie marynarka wojenna, bada możliwości wykorzystywania DHMO w czasie wojen! Prawda, że okręty nie bardzo chcą pływać po piasku?
3. Jest głównym składnikiem kwaśnych deszczów! Serio. Kwaśny deszcz naprawdę składa się głównie z wody. Za szkodliwość odpowiadają inne substancje…ale głównym (!) składnikiem jest woda. 3. W atmosferze przyczynia się też do zwiększenia efektu szklarniowego na Ziemi (para wodna jest gazem cieplarnianym).
4. Może być przyczyną poważnych poparzeń, które może powodować zarówno w formie ciekłej jak i gazowej. Prawda? Można się sparzyć wrzątkiem…    
5. Woda przyspiesza korozję i rdzewienie wielu metali, zapytajcie blacharza! 
6. Związek DHMO został wykryty w komórkach nieuleczalnych nowotworów złośliwych. Dziwne, zeby nie. W zdrowych komórkach też jest pełno wody.  
7. Objawy spożycia DHMO mogą obejmować nadmierne pocenie się, zwiększenie ilości oddawanego moczu, a nawet zaburzenia samopoczucia, nudności, wymioty i zaburzenia równowagi elektrolitycznej organizmu. Oj tak, nawet wodę można przedawkować.
8. I co najgorsze: gdy DHMO dostanie się do płuc, to można umrzeć. Setki ludzi od tego umiera co roku. Sprawdźcie statystykę utonięć, jeśli nie wierzycie! 

I oczywiście: “Na całym świecie prowadzone są kampanie pod hasłem “Ban DHMO”!  …bo na całym świecie, od 35 lat, tej nazwy używa się by obnażać ignorancję.  Sama prawda. Mistyfikacje na temat DHMO polegają na podawaniu samej prawdy. 

Co było do udowodnienia? 

“Ban DHMO” to eksperyment sprzed 35 lat, który miał okazać zgubne skutki ignorancji. Postanowiłem zastosować go w Krośnie, w formie wniosku do radnych. Chciałem osiągnąć trzy cele. Ku mojemu niewielkiemu zaskoczeniu, udało się. 

Radni głosują bez zastanowienia? Niemożliwe…?

Gdyby ktokolwiek z radnych zastanowił się nad projektem uchwały chociaż przez chwile, gdyby spróbował poszukać informacji na ten temat, to ujawniłby mistyfikacje w mniej niż minutę. DHMO ma swoją własną stronę na wikipedii. Nie, nie jako woda, jako zjawisko społeczne i mistyfikacja. Tymczasem radni, po tygodniu od zapoznania się ze sprawą, uchwalili że potrzebują jeszcze kolejne cztery tygodnie (!!), aby “ustalić stan faktyczny i prawny”… używania wody w basenach. Te cztery tygodnie są zdaniem Rady miasta niezbędne, by ustalić, czy należy zakazać używania wody w basenach… 

Niedopowiedzenie może wprowadzić w błąd? Doprawdy? 

Oczywiście Radni mogą się usprawiedliwiać i tłumaczyć, że “było niedomówienie we wniosku”. Czekam na ten argument! Czekam, aż radni powiedzą: “nawet jedno niedomówienie może kogoś wprowadzić w błąd! Nieładnie tak robić!”
Dlaczego na to czekam? Bowiem Pan Przewodniczący Rady Miasta (a za nim cała Rada Miasta) uważa, że niedomówienia, pomijanie istotnych faktów, a nawet przekłamania, są w pełni dopuszczalne w jego pismach do wojewody, albo w protokołach z Komisji i Sesji Rady Miasta! W jednym piśmie Pana Kubita do wojewody naliczyłem aż 13 takich przekłamań. Nie, nie tylko zatajania istotnych informacji, ale wręcz przeinaczeń faktów. Protokół z sesji z października 2024 roku, zawiera nie tylko niedomówienia, ale wręcz kłamstwa. Protokół z komisji Ochrony Środowiska z sierpnia ubiegłego roku zawiera bardzo szkodliwe niedomówienie, wykorzystywane później do rozstrzygnięć zgodnych z prawdą. Dlatego czekam na te głosy, czekam na te usprawiedliwienia ignorancji radnych: “niedopowiedzenie może zmylić”. Chcę mieć możliwość cytowania wielu takich wypowiedzi radnych przy każdym kolejnym niedopowiedzeniu albo przekłamaniu ze strony samorządu. 

Prima aprilis
Dzięki uchwale Rady Miasta Krosna nr XIII/378/25 z dnia 28 marca 2025 roku, mogłem napisać, o tym, że: “zdaniem Rady Miasta Krosna, kwestia zakazu używania wody w basenach MOSiR Krosno jest tak bardzo skomplikowana, że nie da się jej rozpatrzyć niezwłocznie, ani nawet w tydzień. Zdaniem radnych, sprawa używania wody w basenie pływackim wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i niemożliwe jest jej rozpoznanie w ustawowym miesięcznym terminie”. I to nie jest żart. To jest jakość aktualnej Rady Miasta Krosna.

Wisienka na torcie

Zgodnie z art. 245 kpa organ (Rada Miasta Krosna w tym przypadku) musi teraz nie tylko zawiadomić mnie o przedłużeniu terminu. Rada musi jeszcze: “zawiadomić wnioskodawcę o czynnościach podjętych w celu rozpatrzenia wniosku”! Czyli Rada musi zawiadomić co zrobiła pomiędzy 17 marca, a 28 marca, aby ustalić, czy wskazane jest używanie wody w basenach sportowych i rekreacyjnych. “Co w tej sprawie zrobiliście w 11 dni? …bo jeżeli nic, to nie macie uprawnienia do przedłużenia terminu”. Dokładnie tak, termin można przedłużyć tylko wtedy, gdy “sprawa jest skomplikowana”!
Ja wiem, że nie zrobili nic. Gdyby zrobili cokolwiek, np. sprawdzili co oznacza nazwa DHMO, to nie podjęliby uchwały o przedłużeniu terminu! Termin można przedłużyć tylko, gdy NIEMOŻLIWE JEST załatwienie sprawy w 30 dni. I Rada Miasta Krosna właśnie przegłosowała, że 30 DNI TO ZA MAŁO, żeby zdecydować, czy baseny MOSIR-u można napełniać wodą…
Czy kwestia używania wody w basenie sportowym jest skomplikowana? Gdy spotkacie radnego, zapytajcie. Niech się tłumaczy! 

Uwaga: od głosu wstrzymali się dwaj radni: Wojciech Byczyński (Klub PiS) i Gabriel Zajdel (Koalicja dla Krosna). Obaj byli też w grupie, która nie głosowała za zakłamanym protokołem z października 2024 roku.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content