Od 1 stycznia 2025 weszły w życie nowe zasady segregacji odpadów. Tekstyliów, odzieży i butów nie wolno już wrzucać do kontenerów na śmieci zmieszane. Gdzie zatem będzie można je wyrzucić? Nie pojawią się nowe worki ani pojemniki. Odpady te należy dostarczyć do PSZOKu, ich przyjęcie jest bezpłatne.
Przemysł odzieżowy, jest jednym z tych, które najbardziej obciążają środowisko. Szacuje się, że produkcja jednej bawełnianej koszulki pochłania 2700 litrów wody słodkiej, czyli tyle, ile średnio wystarcza jednej osobie na 2,5 roku.
Sektor tekstylny, w 2020r. był trzecim co do wielkości powodem degradacji wody i użytkowania gruntów W tym samym roku, produkcja odzieży i obuwia dla jednego obywatela UE wymagała średnio 9 m3 wody, 400 m2 ziemi i 391 kg surowców. Według szacunków, produkcja tekstyliów odpowiada za ok. 20% globalnego zanieczyszczenia czystej wody, z powodu farbowania i wykańczania produktów. 1
Te dane, powinny zmotywować nas do rozsądnego kupowania odzieży i nie wspierania marek z branży tzw fast fashion (odzież bardzo niskiej jakości, wiele kolekcji w ciągu roku, nieadekwatnie niskie ceny).
Przed zakupem nowych ubrań, warto przejrzeć swoją szafę. Być może są tam rzeczy, które da się przerobić albo takie, o istnieniu których już dawno zapomnieliśmy.
Odzież i buty, których już nie potrzebujemy, a które wciąż są w dobrym stanie można sprzedać lub oddać na cele charytatywne. Jedną z opcji, jest skorzystanie z serwisu Ubrania do oddania. Wystarczy wejść na stronę, wybrać akcję charytatywną, którą chcemy wesprzeć, zamówić bezpłatny odbiór i spakować paczkę według wytycznych na stronie. Można również „polować” na zbiórki, regularnie prowadzone przez różne organizacje, kiedy wystarczy tylko zapakować rzeczy w worek, podpisać i wystawić przed dom/blok.
Dla użytkowników Facebooka świetną opcją jest tzw Śmieciarka. To miejsca, gdzie można oddać komuś swoje rzeczy (nie tylko odzież), dając im drugie życie. Są w mediach społecznościowych również grupy, w których można nieużywane już rzeczy sprzedać lub wymienić na coś innego.
W Krośnie, od 2022r. odpady takie jak: tekstylia, odzież i obuwie, mieszkańcy mogą oddawać bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Białobrzeskiej. Zebrane odpady zostaną wykorzystane jednak do produkcji paliwa alternatywnego, więc nie warto oddawać tam rzeczy, które mogą jeszcze posłużyć komuś innemu. Do kreatywności w modzie, minimalizmu i bycia świadomym konsumentem zachęca również Miasto na swoim portalu krosno.pl.
Biorąc pod uwagę, jak szkodliwa dla środowiska jest produkcja tekstyliów, wprowadzenie ich obowiązkowej segregacji i recyklingu jest bardzo dobrym i chyba jedynym rozwiązaniem. Jeżeli połączymy to ze świadomą konsumpcją i racjonalnymi zakupami, Matka Ziemia z pewnością nam za to podziękuje.
Diabeł tkwi w ….. skarpetce
Nasze szafy nie są z gumy i kupując nowe rzeczy, zwykle trzeba pozbyć się części tych już nieużywanych. Powiedzmy, że duże porządki w szafie robimy raz w roku. Segregujemy rzeczy na te, które mogą dostać drugie życie i takie, które już się wysłużyły i powinny trafić na PSZOK. To jest jasne.
Tylko co z tekstyliami, które zużywają się na bieżąco? Czy z każdą dziurawą skarpetką mamy jechać na PSZOK? Czy, w zwykle niewielkich mieszkaniach mamy wygospodarować jeszcze miejsce na składowanie odpadów tekstylnych? Na to pytanie, póki co odpowiedzi nie ma.
1) Artykuł: „Wpływ produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko” , Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji, Parlament Europejski & Rzecznik Prasowy: Jaume Duch Guillot
fot. PIXABAY