Jeszcze do 22 września można przesyłać propozycje zadań do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zostało wprowadzonych kilka ważnych zmian, dzięki którym, z regulaminu Budżetu Obywatelskiego zniknęły niepotrzebne ograniczenia dotyczące zgłaszanych pomysłów.
Budżet Obywatelski to forma konsultacji z obywatelami części działań finansowanych z budżetu miasta (gminy).
– W Krośnie i innych miastach na prawach powiatu, obowiązek tworzenia Budżetu Obywatelskiego wynika wprost z ustawy o samorządzie gminnym. Inne gminy niejednokrotnie tworzą Budżety Obywatelskie z własnej inicjatywy. To dobry sposób na zainteresowanie obywateli sprawami najbliższego otoczenia – komentuje Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci.
Spotkanie dla mieszkańców
W poniedziałek (9.09) przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Krosna, podczas spotkania przedstawią zmiany w regulaminie BO, a także podpowiedzą jak właściwie napisać i złożyć projekt.
Kiedy?
09.09.2024 r. od godziny 15:00 do godziny 17:00.
Gdzie?
Urząd Miasta Krosna, ul. Staszica 2 w Sali Narad Rady Miasta
Z regulaminu Budżetu Obywatelskiego usunięto kilka wad:
Dotychczasowy zakres w kategorii I (zadania ogólnomiejskie) i II (zadania dzielnicowe/osiedlowe) był ograniczony wyłącznie do zadań o charakterze inwestycyjnym. Obecnie zakres ten został rozszerzony. W tej kategorii można zgłaszać także projekty tzw. „miękkie” np. organizacja imprez kulturalnych.
– Moim zdaniem ograniczenie działań wyłącznie do “twardych inwestycji” nie miało podstawy w ustawie, zgodnie z którą o 0,5% wydatków gminy decydują obywatele, w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ustawa nie daje pozwolenia, aby ograniczać charakter tego ułamka wydatków gminy – komentuje Piotr Dymiński – Wobec tego, zmiana wprowadzona w regulaminie ma charakter zastosowania obowiązującego prawa, ponieważ przepisy nie pozwalają na zawężenie Budżetu Obywatelskiego wyłącznie do “twardych” projektów.
Warunek realizacji zadań zakładających nakłady w majątek nieruchomy do wyłącznie gruntów należących do miasta Krosna, został rozszerzony o grunty należące do spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot (których są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi), pod warunkiem wyrażenia zgody na realizację projektu i użyczenie terenu (na podstawie zawartej umowy przed rozpoczęciem realizacji zadania).
–To także jedno z rozwiązań, o które apelowaliśmy – mówi Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci – Dzięki temu możliwe będzie realizowanie zadań między innymi na osiedlach, w miejscach, które bez uzasadnionego powodu były wyłączone z Budżetu Obywatelskiego. Jeżeli gmina ma możliwość inwestowania na danym gruncie (oczywiście po uzyskaniu zgody), to można w takim miejscu inwestować także w ramach Budżetu Obywatelskiego. Odgórne wykluczanie możliwości realizacji inwestycji np. na nieruchomości KSM stanowiło nieuzasadnione ograniczenie Budżetu Obywatelskiego. Na szczęście ten błąd został usunięty.
Piotr Dymiński, dodaje, że w Regulaminie Budżetu Obywatelskiego zmieniona została także definicja “projektu”, zgodnie z sugestią przesłaną przez Fundację Pasjonauci.
Ponadto wprowadzone zostały dodatkowe zapisy o możliwości utworzenia rezerw celowych w budżecie miasta – na środki, które nie zostały rozdysponowane na wybrane do realizacji zadania, a które przeznaczone będą na pokrycie koniecznych w ciągu roku budżetowego zwiększeń kosztów zadań wybranych do realizacji.
Wszystkie informacje o Budżecie Obywatelskim znajdują się na stronie internetowej BUDŻET OBYWATELSKI KROSNO.
O najważniejszych zmianach w regulaminie Budżetu Obywatelskiego informowaliśmy już w lipcu:
https://www.krosnosfera.pl/wazne-zmiany-w-budzecie-obywatelskim-krosna/
–Można powiedzieć, że obecnie wprowadzone zmiany, to po prostu usunięcie wadliwych przepisów. Ograniczenia, które szczęśliwie zniknęły, nie miały umocowania w ustawie – Podkreśla Piotr Dymiński, a następnie dodaje: – Ot ktoś w Krośnie stwierdził, że “widzi misie” i ograniczył możliwości mieszkańców. Na szczęście z tym koniec.
Przypominamy też o naszym projekcie zmian w Budżecie Obywatelskim: https://www.krosnosfera.pl/fundacja-pasjonauci-proponuje-zmiany-w-budzecie-obywatelskim-krosna/
Na sierpniowej sesji, Rada Miasta Krosna przyjęła uchwałę, uznając, że wniosek Fundacji Pasjonauci dotyczący zmiany regulaminu Budżetu Obywatelskiego jest zasadny. Oznacza to, że zostaną podjęte prace nad zmianą regulaminu, a zgłoszone Radzie propozycje będą brane pod uwagę.
foy. Integracyjny plac zabaw w Krośnie, w dzielnicy Polanka