We wtorek, 23 stycznia spotkaliśmy się z przedstawicielami lokalnych mediów, żeby opowiedzieć o naszym projekcie i o działaniach, jakie będą podejmowane w jego ramach. Do udziału w briefingu, zaprosiliśmy również jednego z założycieli Krośnieńskiego Ruchu Miejskiego, stowarzyszenia, którego misją podobnie jak naszą, jest przekonywanie mieszkańców, że miasto jest ich, dla nich i że mają prawo uczestniczyć w procesach decyzyjnych dotyczących jego przyszłości.
Za pośrednictwem mediów, podzieliliśmy się z mieszkańcami Krosna informacją, że Fundacja Pasjonauci otrzymała grant od Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, w ramach europejskiego programu “Building Bridges”.
Przedstawiliśmy działania, które podejmujemy w ramach realizacji projektu „Mieszkańcy mają głos” oraz opowiedzieliśmy o celach, jakie chcemy osiągnąć. Poinformowaliśmy, że przez najbliższe miesiące będziemy prowadzić kampanię edukacyjną na temat praw obywatelskich i praw człowieka. Zapowiedzieliśmy, że zostanie stworzona propozycja nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego dla Krosna, co do którego obecnej formy jest wiele krytycznych głosów.
Zaprosiliśmy również na spotkanie z Aliną Czyżewską, aktywistką Sieci Watchdog Polska, która odwiedzi Krosno w połowie lutego.
O czym jeszcze rozmawialiśmy?
Poinformowaliśmy, że w ramach projektu będziemy uświadamiać, jak ważna jest jawność procesów podejmowania decyzji w lokalnym samorządzie i partycypacja obywatelska. Obecnie nie jest z tym najlepiej, co widać choćby po tym, że część komisji Rady Miasta odbywa się bez powiadomienia, część już jest w trakcie obrad lub po obradach, w chwili ogłoszenia terminów. Jest też tak, że nawet inicjatorzy petycji nie są zapraszani na komisję, która omawia ich petycję.
Nasze działania skierowane są także do samorządowców, których serdecznie zapraszamy na spotkania i warsztaty. Mamy nadzieję, że do wysłuchania głosu mieszkańców przyczynią się smutne wnioski z niedawnego badania dotyczącego jakości komunikacji władz z mieszkańcami w Krośnie.
Z badania “Komunikacja, dialog i współpraca w Krośnie” powstał raport. Okazuje się, że jest kiepsko. Najgorzej współpracę z samorządem oceniają seniorzy i organizacje pozarządowe.
Badanie pokazało słabość dialogu obywatelskiego w Krośnie. Mieszkańcy nie czują, że mają wpływ na to, co dzieje się w mieście, a prowadzone konsultacje mają często charakter pozornych działań. Z raportu wyłania się też obraz nierównego traktowania i poczucia, że najważniejsze są “znajomości”.
Przybliżyliśmy też, nie wszystkim znane pojęcie partycypacji obywatelskiej, czyli mówiliśmy o potrzebie dobrej komunikacji, dialogu i współpracy władz z obywatelami. To sedno funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Bo demokracja nie polega na przywileju wybrania raz na kilka lat, kogoś kto ma decydować i rządzić. Demokracja to obywatelska kontrola władzy. To także stały proces wsłuchiwania się w głos obywateli i angażowanie ich do działania na rzecz dobra wspólnego. To także właściwe informowanie o podejmowanych przez władze inicjatywach i możliwościach tworzonych dla mieszkańców, obywateli.
Zaprosiliśmy do współpracy organizacje pozarządowe, jednostki pomocnicze Rady Miasta, oraz wszystkich, którym nie jest wszystko jedno. Chętnie posłuchamy pomysłów dotyczących organizacji Budżetu Obywatelskiego, uwag dotyczących komunikacji obywateli z samorządem lub funkcjonowania ciał doradczych, oraz obserwacji mieszkańców i ich opinii.
Dziękujemy wszystkim, którzy się z nami spotkali, a portalowi Krosno112.pl za rzetelny artykuł o naszych działaniach. Zachęcamy do przeczytania go >> tutaj <<.
Pasjonauci
fot. Tomasz Jefimow
