Co z tym jodkiem?

Zastępca prezydenta Miasta Krosna przekazał miejskim radnym informacje dotyczące “tabletek z jodkiem”, które trafiły do Krosna w związku z ryzykiem skażenia radiacyjnego. Bronisław Baran uspokajał obawy, prosił też radnych, by w podobny sposób rozmawiali z mieszkańcami. 

Bronisław Baran, odpowiadając radnym bardzo mocno zaprzeczył plotkom, że rodzice “muszą podpisywać oświadczenia”, a dzieciom w szkołach będą podawane tabletki z jodkiem potasu. – Nie ma  mowy, żeby ktoś do czegoś takiego w szkole zmuszał – mówił B. Baran. 


Zastępca prezydenta poinformował, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podjęły kroki na wypadek skrajnego zagrożenia dla mieszkańców kraju.  – W związku z coraz bardziej niepewną sytuacją w Ukrainie i ryzykiem użycia broni jądrowej, przygotowane jest takie działanie, że samorządy zostają wyposażone w tabletki z jodkiem potasu. Te tabletki na wypadek decyzji podjętej przez Ministerstwo i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w przypadku ryzyka skażenia powietrza, będą dystrybuowane w dzielnicach za pośrednictwem jednostek oświatowych – wyjaśniał zastępca prezydenta. 

Dodał, że nikt nikogo nie będzie zmuszał, podawane będą informacje jakie dawki są proponowane i jakie mogą występować ryzyka. O decyzji w przypadku dziecka będzie decydował rodzić. Osoby w wieku powyżej 60 roku życia nie powinny tego preparatu przyjmować. 

Wiceprezydent Baran bardzo pozytywnie ocenił sposób przygotowania na zagrożenie radiacyjne. Tabletki są już w Krośnie, w ilości wystarczającej dla wszystkich mieszkańców, gdyby Putin użył taktycznej broni jądrowej. 

Osoby nie zameldowane w Krośnie w razie zagrożenia mogą zwrócić się o tabletki w siedzibie MOPR ul. Piastowskiej 58.

  • W Polsce, meldunek na pobyt stały lub czasowy jest obowiązkowy. Dotyczy on obywateli polskich oraz cudzoziemców. Wiemy jednak, że zdarzają się sytuacje losowe – ktoś jest z wizytą czy przejazdem. Dla takich osób przygotowane jest zaopatrzenie rezerwowe. Głównym centrum dystrybucji będzie MOPR – z uwagi na to, że tam znajduje się magazyn obrony cywilnej i tam są zdeponowane tabletki. W razie zagrożenia radiacyjnego, w tym właśnie budynku będzie można odebrać preparat stabilnego jodu – informuje Joanna Sowa, rzecznik prasowy prezydenta. 

UWAGA! “Profilaktyczne” przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów!

Do czego służy jodek potasu? 

W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu. Nasyca to tarczycę, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając gromadzeniu go. Po otrzymaniu komunikatu tabletkę należy przyjąć najlepiej w ciągu dwóch godzin.

red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content