„Maltańczycy” z Krosna i Fundacja Slow Beskid niosą pomoc

Wolontariusze sortujący dary w magazynie w Komborni

Trudna sytuacja u naszych sąsiadów trwa już ponad półtorej miesiąca. Niestety nie zapowiada się na szybki koniec konfliktu. Od samego początku wojny na Ukrainie nasi rodacy mocno zaangażowali się w pomoc wschodnim sąsiadom. Zbiórki darów, środków finansowych, udostępnianie mieszkań, domów to tylko kilka ze sposobów wsparcia tych jakże doświadczonych przez los ludzi. Chęć niesienia pomocy i wspólne działania świetnie widać na przykładzie lokalnych społeczności.

Dzisiaj chcielibyśmy Wam nieco opowiedzieć o Fundacji Slow Beskid z Komborni. We współpracy z oddziałem Maltańskiej Służby Medycznej z Krosna. Wspiera ona uchodźców z Ukrainy i potrzebujących pozostałych w swoim kraju.

Fundacja działa od 2016 roku. Jej misją jest tworzenie produktu turystycznego na poziomie ponadregionalnym, który w realizacji wspólnego celu połączy przedsiębiorców, polityków i organizacje pozarządowe. Jednym z podstawowych zadań, w które od początku swojej działalności zaangażowała się fundacja było wspieranie działań Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru (Obwód Zaporoże, południowo-wschodnia część Ukrainy). Teraz, w potrzebie chwili działania na rzecz pomocy Polonii tam mieszkającej zostały mocno rozszerzone.

Poniżej przykłady pomocy, jaką przygotowała i nadal organizuje Fundacja Slow Beskid:

– Finansowanie autokarów ewakuacyjnych (na terenie Ukrainy i w Polsce) dla uchodźców polonijnych z miast wschodniej Ukrainy (Energodar, Zaporoże, Berdiansk, Chmelnycki, Kropywnycki, Żytomierz, Mariupol, Dniepro). Dzięki niemu Polską granicę przekroczyło już ponad 750 osób.

– Współpraca z samorządami i kościołem, dzięki której ok. 300 osób z ewakuowanej grupy uzyskało bezpieczne miejsca na dłuższy pobyt. Pozostałe odjechały z granicy do bliskich i znajomych. Nikogo nie pozostawiono bez opieki.

– Koordynowanie zbiórki darów na rzecz miasta Energodar oraz na rzecz uchodźców, których fundacja rozmieściła na terenie południowej Polski. Warto zaznaczyć, że w siedzibie Slow Beskidu, w Dworze Kombornia utworzono centralny punkt, w którym zbiera się, sortuje, przeładowuje i dystrybuuje ładunki przeznaczone do transportu do Ukrainy. W głównej mierze zajmują się tym wolontariusze z Maltańskiej Służby Medycznej z Krosna oraz pobliskich szkół.

– Wspieranie życia ukraińskich wspólnot polonijnych na uchodźstwie, pomaganie w poszukiwaniu pracy, rozumieniu procedur administracyjnych, obowiązujących w Polsce, a także inicjowanie działań kulturalnych w ramach wspólnot.

– Wspieranie nauki języka polskiego grup polonijnych w Krośnie i Lipinkach.

– Zabieganie o środki na długookresową pomoc w aklimatyzacji i integracji uchodźców, którzy planują już na stałe osiedlić się w Polsce.

– Utrzymywanie stałego kontaktu z gestorami miejsc, które przyjęły polonijnych uchodźców. Tutaj składamy szczególne podziękowania za pomoc Prezydentowi Miasta Krosna – Panu Piotrowi Przytockiemu.

– Utrzymywanie kontaktu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i rządowymi fundacjami dedykowanymi pomocy dla Polonii.

Jeśli zainteresowała Państwa działalność fundacji Slow Beskid, zapraszamy do odwiedzenia strony www.slowbeskid.pl i profilu Facebook, gdzie na bieżąco publikowane są wszystkie działania.

Zachęcamy również do ich wsparcia. Można to zrobić poprzez wpłaty na konta Fundacji Slow Beskid

PLN 27 1090 2590 0000 0001 4445 7052

EUR 76 1090 2590 0000 0001 4987 4881

USD 74 1090 2590 0000 0001 4987 4917

Za każdy dar serca serdecznie dziękujemy!

Pasjonauci

Projekt NGOnauci jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content