Animacja “Co kryje Krosno?” powstała w ramach warsztatów animacji poklatkowej, które odbywały się marcu i kwietniu 2021. Warsztaty prowadzone były przez Piotra Ficnera – animatora lalkowego z Gdyni oraz Martynę Karpowicz – edukatorkę filmu z Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. W warsztatach wzięło udział dziesięcioro uczniów i uczennic krośnieńskich szkół ponadpodstawowych wyłonionych w ramach konkursu “Kierunek Krosno” na ciekawe i kreatywne formy prezentacji dziedzictwa kulturowego i historycznego Krosna i okolic.
Ze względu na sytuację pandemii warsztaty odbywały się w formie zdalnej. Każdemu uczestnikowi i każdej uczestniczce przekazany został zestaw warsztatowy składający się ze smartphona, statywu, oświetlenia, deski do animacji, zestawu akcesoriów oraz materiałów plastycznych. Spotkania odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Podczas pierwszego etapu warsztatów omawiane były zagadnienia teoretyczne dotyczące animacji oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego Krosna. Młodzież sama wybierała tematy, które uznała za istotne – powstała “mapa myśli” i pomysł na przewodnika, który połączy dziesięć filmów w spójną całość.
Każda osoba przygotowała wybrane przez siebie zagadnienie – wymyśliła scenariusz, narysowała storyboard (scenopis obrazkowy), projekty postaci oraz przygotowała setki wycinanych z kolorowej folii elementów, które pojawić się miały na ekranie.

Kolejnym etapem była animacja – ożywianie wcześniej przygotowanych wycinanek dzięki technice poklatkowej. Polega ona na tworzeniu złudzenia ruchu poprzez pokazywanie w szybkim tempie serii zdjęć przedstawiających kolejne fazy tego ruchu. W produkcjach profesjonalnych na każdą sekundę filmu przygotować trzeba aż 24 zdjęcia (dziesięciominutowy odcinek serialu to 14400 zdjęć). Twórcy i twórczynie animacji o Krośnie posłużyli się uproszczoną formą i tworzyli po 10 klatek na sekundę. Animacja trwa 6 i pół minuty i tworzy ją prawie 4000 zdjęć.
Uczestnicy i uczestniczki postawili w swoich domach plany zdjęciowe. Dzięki funkcji udostępniania ekranu prowadzący i prowadząca mogli obserwować i wspierać proces animacji – widzieli na ekranach swoich komputerów widok z aparatu i interfejs programu do animacji uruchomionych na smartphonach uczestników i uczestniczek.
Ostatni etapem było udźwiękowienie i postprodukcja. Każda osoba napisała tekst narracji do swojego fragmentu. Następnie jeden z uczestników nagrał narrację. Uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w warsztatach montażu i postprodukcji prowadzonych zdalnie z Pracowni Multimedialnej Filmu Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Efektem warsztatów jest siedmiominutowa animacja poklatkowa “Co kryje Krosno” promująca dziedzictwo kulturowe i historyczne Krosna i okolic wykonana w technice animacji wycinankowej.
Wycinanie wielu elementów było dla większości uczestników najtrudniejszą częścią zadania. Nie dla wszystkich. Dla odmiany dla niektórych było to niezwykle relaksujące zajęcie. Wszyscy zachwyceni byli efektem końcowym, gdy zobaczyli połączone elementy.
Podsumowaniem projektu była konferencja Edukacyjne projekty filmowe i artystyczne jako narzędzia promocji dziedzictwa kulturowego, podczas której odbyło się szereg prelekcji na tematy związane z filmem. Podczas tego wydarzenia odbyła się również premiera animacji “Co kryje Krosno”.

Animacja i samo Krosno zrobiły też wrażenie na Marcie Kasprzak, jednej z gościń reprezentującej Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi.
– To mój pierwszy pobyt w Krośnie. Ze względu na dość długą podróż, musiałam przyjechać na konferencję zorganizowaną przez BWA Krosno dzień wcześniej. Muszę przyznać, że zakochałam się w tym mieście. Jest tu wiele atrakcyjnych i fotogenicznych zabytków. Myślę, że wspaniale zostały oddane w animacji poklatkowej, która była zwieńczeniem projektu – mówi Marta.
– Udało mi się zwiedzić kościół farny i Centrum Dziedzictwa Szkła. To są na pewno miejsca, do których będę wracać nie tylko pamięcią, ale i fizycznie, z rodziną. Zresztą moi bliscy zostaną obdarowani drobnymi podarunkami z Centrum Dziedzictwa Szkła. Byłam też na wieży Portiusa, świetnie wyeksponowanej w animacji. Samego Muzeum Rzemiosła nie zdążyłam zwiedzić, ale dzięki uprzejmości jednego z pracowników odbyłam spacer szlakiem kulturowym Krosna – podsumowuje Marta Kasprzak
BWA/red.