Co z tymi ścieżkami?

Stan tzw. „ścieżek rowerowych” w Krośnie pozostawia wiele do życzenia

Stan tzw. „ścieżek rowerowych” w Krośnie pozostawia wiele do życzenia. Temat poruszany był na czerwcowej sesji Rady miasta Krosna, przy okazji omawiania Raportu o Stanie Miasta. 

W tej części sesji zabrałem głos mówiąc o nieprawidłowościach w oznakowaniu, gwałtownym urywaniu się ścieżek itp. Na problem zwracali uwagę też radni, którzy zauważają dokładnie te same problemy w swoich dzielnicach i osiedlach. Do tych wypowiedzi odniósł się zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran. Urząd Miasta także dostrzega problem. Bronisław Baran poinformował, że podejmowane są już działania. Przeprowadzono audyt „ścieżek rowerowych” oraz powstał specjalny „Raport”, który posłuży do wprowadzania niezbędnych poprawek. 

To wspaniała wiadomość! Taki Raport mógłby być świetnym punktem wyjścia do zgłaszania uwag przez samych użytkowników krośnieńskich „ścieżek”. Tym bardziej, że Urząd Miasta Krosna deklaruje, że chce wsłuchiwać się w opinie mieszkańców. Obecne „ścieżki rowerowe” są niefunkcjonalne, w efekcie poruszanie się rowerem po Krośnie zagraża nie tylko samym rowerom, które można uszkodzić, ale też zdrowiu i życiu samych rowerzystów. 

Tworzenie i udostępnianie treści to nasza pasja i misja. Patrzymy władzy na ręce, wspieramy organizacje pozarządowe i działania społeczne. Twórz razem z nami niezależne, obywatelskie media. Kliknij i wesprzyj naszą misję.

Z tych powodów zwróciłem się do Urzędu Miasta Krosna o udostępnienie dokumentu, o którego istnieniu poinformował Radnych i mieszkańców zastępca prezydenta. Niestety Urząd odmawia udostepnienia „Raportu”. Oto fragment otrzymanej odpowiedzi: 

„(…)pracownik Wydziału Kultury i Sportu wspólnie z pracownikiem Wydziału Drogownictwa przeprowadzili przegląd stanu technicznego ścieżek rowerowych na terenie miasta Krosno, którego celem było wskazanie miejsc kwalifikujących się do przeprowadzenia m. in prac naprawczych oraz wykonania dodatkowego oznakowania. W ramach przedmiotowego przeglądu powstała dokumentacja zdjęciowa wraz z opisem koniecznych do przeprowadzenia prac. Powyższe materiały stanowią dokumentację wewnętrzną Urzędu Miasta Krosna. Są to materiały w wersji roboczej, stanowią wyłącznie indywidualnie opracowane i wykorzystywane materiały robocze, a zatem nie są dokumentami urzędowymi (…).” W ten sposób Urząd Miasta uzasadnia nieudostępnienie „Raportu” jako informacji publicznej.

Za obecny stan „ścieżek rowerowych” niewątpliwie odpowiada Urząd Miasta Krosna. Dokonywanie poprawek w oparciu o „roboczą dokumentację” sporządzoną wyłącznie przez dwie osoby z instytucji odpowiedzialnej za istniejące błędy, może być nieefektywne. Z tego powodu będę podejmował kolejne kroki, w celu udostępnienia „Raportu” mieszkańcom i włączenia użytkowników „ścieżek rowerowych” do konsultowania działań naprawczych.

Piotr Dymiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content