Na koszenie traw na poboczach Krosno wyda w tym roku ponad pół miliona złotych. Jesteście zadowoleni z efektów?
Tegoroczna wiosna jest bardzo zimna, a to nie sprzyja owadom „zapylaczom”. Nie sprzyja im też radykalne koszenie każdego miejsca, gdzie pojawia się roślinność. Jak do tematu podchodzi Krosno?
– Na realizację zadania pn. „Koszenie traw na zieleńcach oraz poboczach przy ulicach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych miasta Krosna w 2021 roku”, zgodnie z zawartą umową przeznaczone są środki finansowe w kwocie 500 126,40 zł – informuje Małgorzata Bocianowska Z-ca Naczelnika Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urząd Miasta Krosna.
Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że koszenie trawników na terenie parków i skwerów miejskich jest uwzględnione w umowie na całoroczną pielęgnację i bieżące utrzymanie tych terenów i koszt stanowi składową ryczałtowej ceny utrzymania danego obiektu.

– Częstotliwość koszenia na terenie parków i skwerów została dopasowana do funkcji jaką pełnią te tereny, w związku z czym w niektórych miejscach trawniki są utrzymywane nisko ze względu na estetykę i bezpieczeństwo np. bawiących się dzieci. Tutaj częstotliwość jest większa. Natomiast są miejsca gdzie częstotliwość została ograniczona w celu zachowania istniejących gatunków roślin np. w Parku im. Rot. W. Pileckiego, gdzie występują stanowiska roślin leśnych. Trawa nie jest zbierana np. w Ogródku Jordanowskim, gdyż jest koszona często, co nie powoduje jej zalegania a tym samym konieczności zbierania. Podobnie jest na terenie parku przy ul. Piastowskiej czy przy ul. Decowskiego. Natomiast na terenie parku przy ul. Okrzei – jak już zostało zauważone wcześniej – niektóre miejsca są koszone rzadziej ze względu na konieczność zachowania siedlisk roślin leśnych. W tym przypadku skoszona raz czy dwa razy w roku trawa nie jest zbierana gdyż stanowi naturalną formę nawozu – zaznacza Małgorzata Bocianowska.

W związku z zaobserwowanym rozrzucaniem pozostałości po koszeniu także na chodnikach zapytaliśmy Urząd o to czy umowa na koszenie obejmuje także sprzątanie oraz o nadzór nad wykonaniem zadania.

– Do obowiązków Wykonawcy należy oczyszczenie skoszonego terenu z powstałych odpadów. Również umowa na utrzymanie parków i skwerów obejmuje sprzątanie po skoszeniu trawy we wskazanych miejscach. Niemniej jednak są takie miejsca gdzie nie ma potrzeby aby sprzątać skoszoną trawę. Zakres robót na zadaniu „ Koszenie traw w pasach drogowych” obejmuje wykaszanie traw po obu stronach wszystkich ulic miasta Krosna, na całej długości, co stanowi ponad 150 km dróg. Jest to bardzo obszerny zakres prac i nadzorowanie każdego wykaszanego 1 m2 trawnika nie jest realne. Prowadzony jest bieżący nadzór a wszelkie stwierdzone braki i niedociągnięcia natychmiastowo zgłaszane są do Wykonawcy – wyjaśnia Małgorzata Bocianowska.
Okazuje się, że Miasto planuje tworzenie „miejskich łąk kwietnych” w rożnych lokalizacjach w zależności od posiadanych środków budżetowych. Z pewnością będą to dotychczasowe tereny gdzie takie łąki istnieją: Plac papieski, pas drogowy przy ul. Grodzkiej. Planowane lokalizację os. Tysiąclecia i ul. Bieszczadzka, zakole Wisłoka przy sadzie miejskim.
[…] wymaga niemałych kwot. W 2021 roku kosztowało w Krośnie ponad pół miliona złotych (https://www.krosnosfera.pl/krosno-koszenie-i-bioroznorodnosc/). W projekcie uchwały przewidzianej na czerwiec pretekst jest ten sam. Pod fałszywym argumentem o […]