Przemierzając ulice Krosna możemy natrafić na wiele ciekawostek – pamiątek z jego przeszłości. Czasami są to budynki, lub elementy zwracające na siebie uwagę, a czasami rzeczy małe, koło których przechodzimy obojętnie. Jedną z takich pamiątek przeszłości jest betonowy element z wystającymi wielkimi gwintowanymi trzpieniami, który możemy napotkać tuż przy chodniku przy ulicy Czajkowskiego. Osoby, które zwróciły na ten element uwagę, zadawały sobie pytanie – co to takiego? Z pomocą w wyjaśnieniu tej zagadki przyszła… fotografia. W zbiorach Janusza Kubita znajduje się zdjęcie, które wyjaśnia tajemnicę owych pozostałości… Otóż wystające z ziemi betonowe elementy to resztki młyna Jędrzeja Krukierka, który został rozebrany we wczesnych latach 60. XX w.

Janusz Kubit wyjaśnia: młyn został wzniesiony najpóźniej w 1928 roku. Zachowała się reklama młyna walcowego Jędrzeja Krukierka w Krośnie (który znajdował się przy ulicy Feliksa Czajkowskiego), zamieszczona w periodyku „Głos krośnieński”, którego osiem numerów ukazało się na przełomie lat 1928/1929. W Głowience pod Krosnem Jędrzej Krukierek otworzył u Stanisława Kubita skład mąki, gdzie można było nabyć produkty młyna walcowego. Budynek młyna nie dotrwał do końca lat sześćdziesiątych XX stulecia; do dnia dzisiejszego pozostała jedynie stopa fundamentu od strony północno-wschodniej. Innym konkurencyjnym młynem w Krośnie był młyn Paczosy na Białobrzegach, niedaleko od starego cmentarza, który funkcjonował jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych XX stulecia. Budynek tego młyna dotrwał do czasów współczesnych.

Jędrzej Krukierek (*16 listopada 1870 †21 października 1939) był postacią wybitną i bardzo zasłużoną dla naszego miasta. Był krośnianinem. Ukończył średnią szkołę rolniczą (ogrodniczą), prowadził własne gospodarstwo. Obok rolnictwa zajmował się działalnością gospodarczą i handlem. Był m.in. właścicielem młyna i pierwszego w Krośnie kina. Ponad czterdzieści lat był radnym miejskim. W latach 1914-1915 zajmował stanowisko wiceburmistrza. Początkiem listopada 1918 roku (gdy burmistrz Krosna – Jan Kanty Jugendfein został komisarzem PKL na teren powiatu krośnieńskiego), Jędrzej Krukierek pełnił obowiązki burmistrza. Prowadził działalność patriotyczną – był przewodniczącym Ligi Niepodległości Polski w Krośnie (1916-1919), współorganizatorem miejscowej komórki POW (1917-1918), a także pełnił funkcję prezesa krośnieńskiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz współorganizatorem i wiceprezesem miejscowej komórki Związku Strzeleckiego.

W latach 1926-1939 był burmistrzem Krosna (z przerwą od 25 września 1935 roku do 30 września 1936 roku, kiedy to miasto było zarządzane przez tymczasowego przełożonego miasta; pułkownika Bronisława Pytla). Za jego kadencji w Krośnie przeprowadzono elektryfikację, wybudowano wodociąg, dokonano regulacji ulic, rozbudowano szpital miejski, w dzielnicy Zawodzie został założony park miejski oraz zrealizowano lotnisko LOPP, przekształcone i rozbudowane w krośnieński węzeł lotniskowy Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich (z lotniskami pomocniczymi w Łężanach i Moderówce). Należąc do BBWR, w 1928 roku, został wybrany posłem na Sejm II kadencji (w okręgu wyborczym nr 48 Przemyśl). Parlament ten został przedterminowo rozwiązany w 1930 roku i Krukierek zakończył swoją niepełną kadencję poselską. Trwale zapisał się także w okresie dwudziestolecia międzywojennego w historii uzdrowiska Żegiestów-Zdrój.
Jędrzej Krukierek bardzo przeżył wybuch II wojny światowej. Władze okupacyjne pozbawiły go stanowiska burmistrza Krosna, a jego następcą mianowały inż. Alfreda Kołdera, dotychczasowego architekta miejskiego (który został wyznaczony burmistrzem komisarycznym). Niedługo później, 21 października 1939 roku, Jędrzej Krukierek zmarł. Został pochowany na krośnieńskim cmentarzu komunalnym.
TW/JK