Nowa, społeczna instytucja kultury – Wirtualne Muzeum Antropocenu – właśnie startuje w sieci. Celem jej działań będzie tworzenie przestrzeni do twórczych wypowiedzi dotyczących antropocenu, podejmowanie refleksji na temat epoki człowieka: relacji człowiek – środowisko – technologia, a także sieciowanie działań proklimatycznych i włączanie w nie różnych środowisk.
Inicjatywę rozpoczyna stypendium MKiDN realizowane przez Joannę Sarnecką. W ramach grantu powstanie strona WMA z wirtualną galerią, ekspozycją stałą, miejscem na artykuły, eseje, czy inne formy refleksji nad antropocenem. Istotne miejsce zajmie w tej wirtualnej przestrzeni także doświadczenie pandemii – badania społeczne, materiały źródłowe, modele pomagające zrozumieć i przeanalizować zjawisko kulturowo-społeczne, jakim jest epidemia będąca częścią doświadczeń antropocenu,
Antropocen – epoka człowieka
Jako pierwszy, pojęcia antropocenu użył Paul Crutzen, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii. To epoka geologiczna charakteryzująca się znacznym wpływem człowieka na środowisko. Znacznym do tego stopnia, że dziś zagraża nam poważna katastrofa będąca efektem naszych decyzji i działań. Pojęcie antropocenu spopularyzowały działania aktywistów proklimatycznych postulujących konieczność podjęcia natychmiastowych działań, które zapobiegną tragedii. Rosnąca temperatura będąca efektem spalania paliw kopalnych, spadek bioróżnorodności i niesprawiedliwość społeczna, której efektem mogą być groźne zjawiska – wszystko to niepokoi zarówno naukowców, jak i aktywistów, niestety w niewielkim stopni zajmuje polityków. Wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy z narastanie niepożądanych zjawisk, niektórzy negują je szukając wytłumaczenia w niezależnych od człowieka procesów.

W poszukiwaniu nowego świata
We współczesnych artystach problemy antropocenu rezonują bardzo mocno. Być może to właśnie sztuka może stworzyć nie tylko trafną diagnozę rzeczywistości, ale także, poprzez twórczy potencjał, wymyślić świat na nowo. Sztuka daje więc nadzieję, choć wielu artystom nieobca jest depresja klimatyczna. Także i młodzież jest zarzewiem zmian. Greta Thunberg i jej odważna, radykalna postawa, pociągnęła wielu ludzi posądzanych o obojętność i powierzchowność. W wielu dużych i mniejszych ośrodkach działa Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. To dla młodych ludzi społeczne laboratorium, w którym przejmują odpowiedzialność, uczą się współpracy, doświadczają mocy wspólnoty, a czasem także doświadczają porażek. Wirtualne Muzeum Antropocenu postanowiło włączyć się w działania wspierające wysiłki młodzieży. Pierwszym krokiem do współpracy będzie cykl warsztatów pod hasłem: Klimat dla kultury / kultura dla klimatu. Realizowanych z budżetu miasta Krosna przez Fundację na Rzecz Kultury „Walizka” we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie, II Liceum Ogólnokształcącym im. Konstytucji 3 Maja. Prowadzący: Ola Chodasz, Olga ślepowrońska i edukatorzy Nauki o Klimacie – będą wspierać młodzież nie tylko wiedzowo, ale także dając pole do dyskusji, przemyślenia startegii organizacyjnych, wzmocnią także poczucie sprawczości, które pomoże w walce z klimatyczną depresją. Start programu był 10 września. W ramach działań odbędzie się także spotkanie otwarte. 1 października o 17:00 na warsztatach kuchni Zero Waste można będzie dowiedzieć się, jak nie marnować żywności. W ramach „otwierania się”, WMA zaprosi także do wspólnego oglądania filmu „Antropocen – epoka człowieka” i dyskusji”.
Zespół WMA
Wirtualne Muzeum Antropocenu tworzą aktywiści, antropolodzy i antropolożki, artyści, wolontariusze i wolontariuszki z całej Polski. Dołączają znane inicjatywy na rzecz środowiska min. Kolektyw Siostry Rzeki. Merytorycznie instytucję wspierają min. prof. Ewa Binczyk, biolożka – Paulina Kramarz i znany publicysta – Edwin Bendyk. To dopiero początek działalności tej nowej instytucji. Tymczasem warto śledzić facebooka i instagram i dołączać do działań instytucTymczasem warto śledzić facebooka i instagram i dołączać do działań.
Joanna Sarnecka