Powracamy do tematu odchwaszczania i oprysków w Krośnie. Mamy informację o stosowanych środkach. Odpowiadamy też na pytanie dotyczące cmentarzy.
W maju poinformowaliśmy, że Krosno odchodzi od zwalczania chwastów chemikaliami zawierającymi glifosat (https://www.krosnosfera.pl/z-zycia-krosna/ekoodchwaszczanie/ ).
Zamiast glifosatem, chwasty usuwane są ręcznie lub przy użyciu środka pochodzenia organicznego. Uzyskaliśmy informację, że w Krośnie w tym celu używany jest obecnie EFFECT 24H 680 EC. Substancją aktywną jest kwas nonanowy, pochodzenia organicznego. W porównaniu do innych herbicydów bardzo szybko ulega biodegradacji. Nie oznacza to, że nie są wymagane środki bezpieczeństwa. Jako środek chwastobójczy jest substancją toksyczną, musi przecież zabijać chwasty. Podczas stosowania herbicydu konieczne jest zachowanie środków ostrożności. Nie należy używać go np. przy wietrznej pogodzie albo w godzinach aktywności pszczół. Istotne jest też, aby nie wchodzić na opryskany teren do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy. Z tego powodu naszym zdaniem, mieszkańcy powinni być informowani dokładnie o godzinach i miejscach oprysków.
Czytelnicy zwracali nam uwagę, że na cmentarzu komunalnym przy Wyszyńskiego widoczne były jednak typowe ślady użycia glifosatu. Potwierdzamy, umową na odchwaszczanie nie są objęte cmentarze, a do odchwaszczania na ich terenie zostały użyte środki zawierające glifosat. Warto podkreślić, że cmentarze komunalne, wraz z sąsiadującymi terenami zielonymi, gdzie dokonuje się nowych nasadzeń drzew (np. w sąsiedztwie cmentarza przy ul. Wyszyńskiego) mogą stanowić cenne ekosystemy w mieście, dlatego apelujemy o ograniczenie stosowania chemikaliów także w tych miejscach. Naszym bliskim zmarłym glifosat już nie zaszkodzi, ale nie zapominajmy o owadach, ptakach, jeżach, wiewiórkach i innych bywalcach cmentarzy.
Pasjonauci
[…] W czerwcu uzyskaliśmy informację, że na terenach zarządzanych przez gminę Krosno nie używa się glifosatu: Bez glifosatu, ale też toksycznie […]