Strona główna Z życia Krosna Jubileusze Domu Kultury

Jubileusze Domu Kultury

300
0

Rok 2018 upływa dla Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza pod znakiem jubileuszowych uroczystości. 70 lat działalności,40 Krośnieńskich Spotkań Teatralnych, 18-stka artKina, 15 lecie Galicja Blues Festiwalu i 10 lat Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

Na nasz Jubileusz przygotowaliśmy, nawiązując do naszej działalności, bardzo różnorodne wydarzenia. Były więc wielkoobsadowe i kameralne widowiska, zaprezentowaliśmy klasyczny balet i nowoczesne działania parateatralne, pokazaliśmy spektakle dla widzów dorosłych i najmłodszego odbiorcy. Rozpoczęliśmy koncertem zespołu Raz Dwa Trzy znacząco za tytułowanym „Ważne piosenki”. Razem z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego zaśpiewaliśmy najpiękniejsze utwory nawiązujące do naszej tradycji, a z tancerzami z Ukrainy przenieśliśmy się w zaczarowany świat „Don Kichota”. Z zespołem Pablopavo i Ludziki zanurzyliśmy się w świat muzyki w połączeniu z doskonałym tekstem, z Andrzejem Smolikiem i Kevem Foxem odkryliśmy czym jest zderzanie konwencji oraz stylów, z grupą Mikromusic i Beatą Przybytek doświadczyliśmy, iż harmonia idealnie nadaje ostateczny kształt . Udaliśmy się w podróż do czasów dzieciństwa, za sprawą„Plastusiowego pamiętnika” w wykonaniu Teatru Nowego z Zabrza. Śmialiśmy się,ocierając łezkę nostalgii, podczas spektaklu „Aj Waj, czyli historie z cynamonem” Grupy Rafała Kmity. Gościliśmy, raz jeszcze, uwielbianych przez publiczność muzyków z Grupy MoCarta, obchodzących troszkę młodszy jubileusz 20-lecia działalności. Na koniec na naszej scenie zagościł wyjątkowy projekt VonZeit.

W listopadzie zaprezentowaliśmy widowiska teatralne w ramach 40 Krośnieńskich Spotkań Teatralnych. Przypomnieliśmy krośnieńskiej publiczności, po latach monodram  „Kontrabasista”, w wykonaniu Jerzego Stuhra. Zaprezentowaliśmy też spektakl, który przez lata cieszył się największym zainteresowaniem widowi. „Szalone Nożyczki” w wykonaniu różnych zespołów teatralnych na krośnieńskiej scenie obejrzało w sumie ponad 6000 widzów.

Na zakończenie pokazaliśmy własne widowiska, które powstały w ramach amatorskiej działalności artystycznej.Koncert Jubileuszowy „Przebojem przez 70 lat” zaprezentowały Studio Piosenki SWING i Dziecięco Młodzieżowy Zespół Taneczny KLEKS. W koncercie wokalistom towarzyszyła grupa muzyczna pod kierownictwem Grzegorza Przepióry. Ostatnim wydarzeniem było widowisko „Kolory rytmów ”. Tym razem pomyśleliśmy o pokazietańca w wykonaniu grup baletowych i Zespołu Tańca Współczesnego STRECZ połączonym z cyfrową wizualizacją prac plastycznych. Muzycznie towarzyszyli nam Wojciech Gąbka, Jarosław Sereda, Jacek Ukleja i Aleksandra Porawska.

W piątek, 30 listopada odbyła się uroczystość jubileuszowa, w której udział wzięli obecni i byli pracownicy i współpracownicy oraz zaproszeni goście. Było wiele gratulacji, ciepłych słów i wspomnień. Grono pracowników RCKP otrzymało medale za wieloletnią służbę. Medale wręczyła pani Wicewojewoda  Podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Złotymi medalami uhonorowano AnnęGalert, Bożenę Karamon, Janusza Pelczara i Halinę Żurawską. Srebrne odznaczenia odebrali Alicja Chrzanowska- Truś, Dorota Cząstka, Zbigniew Długosz, Krzysztof Makuch, Grzegorz Malinowski, Halina Nowak, Anna Oberc. Medale Brązowe otrzymaliMałgorzata Baranowska-Mika, Paweł Fiejdasz, Anna Jakubik, Paweł Matelowski, RenataPełdiak, Iwona Penar, Paulina Szczurek, Joanna Topolska-Uliasz i SabinaWójcik-Grygolec.

Również 30 listopada, w obecności zaproszonych gości, władz oraz wszystkich pracowników RCKP, odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą długoletnią działalność na rzecz krzewienia kultury w naszym mieście – pierwszego kierownika Domu Kultury „Górnika Naftowca” – Wiktora Łąckiego.

Ponieważ jubileusz to zawsze czas podsumowań, statystyk to i my policzyliśmy koncerty, spektakle, widowiska i imprezy plenerowe, seanse kinowe i warsztaty, podsumowaliśmy ilość widzów i uczestników, pomnożyliśmy godziny zajęć, policzyliśmy nawet schody w RCKP, a tych w naszych budynkach nie mało.

Nie zmierzyliśmy jednak tego co w naszej działalności najistotniejsze. Nie wymyślono bowiem takiej wagi, na której szalach można położyć wrażliwość artystyczną i wzrastający pracą talent, nie ma takiej skali według której moglibyśmy określić wskaźnik wartości spotkania z drugim człowiekiem i budzących się często na całe życie przyjaźni , nie ma takich norm, którymi moglibyśmy liczbowo wyrazić wzruszenie i zachwyt.

Byliśmy ze sobą 70 lat, w osobach, które pracowały i pracują do dziś, byliśmy i jesteśmy w rzeszy publiczności, która przez dziesięciolecia czyniła sensownym nasze istnienie, w tysiącach uczestników zajęć, dla których stwarzamy nowe przestrzenie artystycznego wyrazu.

Dorota Cząstka

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here