Strona główna Z życia Krosna Drożej za śmieci. “To się w koszu nie mieści!”

Drożej za śmieci. “To się w koszu nie mieści!”

301
0
Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w Krośnie, a w przepełnionych kontenerach nie mieszczą się odpady segregowane
Przepełnione kontenery na jednym z osiedli

Krosno: za śmieci zapłacimy nawet 36 zł miesięcznie od osoby. Taką decyzję większością głosów podjęła Rada Miasta Krosna. Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. 

Ile za śmieci? 

Prezydent Piotr Przytocki proponował, by stawka za odbiór odpadów segregowanych wynosiła 19 zł, a za niesegregowane 38 zł. Komisja gospodarki komunalnej zaproponowała jeszcze wyższą stawkę: 54 zł za odpady niesegregowane. Propozycja wypracowana na komisji okazała się jednak … niezgodna z prawem. Podwyżkom w dyskusji i głosowaniu przeciwny był Klub PiS.

Radny Kazimierz Mazur (PiS) stwierdził: – Mamy pojemniki, które są za małe na ilość mieszkańców. Dochodzi do sytuacji, że mimo zgłoszeń ze Spółdzielni o przepełnionych pojemnikach odpady nie są odbierane. Część odpadów leży pozostawiona na ziemi, przyjeżdża firma, opróżnia pojemnik, a reszta dalej leży. 

Następnie radny dodał, że mieszkańcy dostają ulotki o segregacji odpadów, które nie odpowiadają ani aktualnym przepisom, ani pojemnikom pod blokiem. 

Przeciw podwyżkom wypowiadali się też inni radni: Paweł Krzanowski, Adam Przybysz.

Prezydent Piotr Przytocki przekonywał, że podwyżki są konieczne ze względu na rosnące koszty. Do wzrostu kosztów mają przyczyniać się mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów. Największy problem ma dotyczyć mieszkańców bloków. 

Wypowiedź prezydenta skomentował radny Kazimierz Mazur – Jeżeli za pojemniki odpowiada gmina, a pojemniki są za małe, to o czym mówimy? Jeżeli częstotliwość odbioru odpadów jest niezgodna z umową, to o czym mówimy? Jeżeli mają być odbierane trzy razy w tygodniu, a są odbierane raz na dwa tygodnie, to śmieci trafiają tam, gdzie jest miejsce – podkreślał Kazimierz Mazur.
Radny Stanisław Czaja (Samorządne Krosno) apelował o dokładniejszą kontrolę, w tym montaż kamer przy wiatach śmietnikowych – Kamera wszystko wyłapie – przekonywał Czaja. 

Autopoprawka i głosowanie

Prezydent Piotr Przytocki po dyskusji przedstawił autopoprawkę proponując stawki 18 zł za odpady segregowane i 36 zł za zmieszane. Podwyżkę opłat wprowadzono większością głosów 10 “Za” i 8 “Przeciw”. Za podwyżką opłat głosowali radni Samorządnego Krosna i PO. Przeciw głosowali radni Klubu PiS. 

Piotr Dymiński

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here