Strona główna Wiadomości Zdarzyło się wczoraj Pielęgnują pamięć o tym, co ważne

Pielęgnują pamięć o tym, co ważne

176
0
Podsumowanie roku 2019 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Ubiegły rok Muzeum w Markowej to kolejne nowe historie ratowania, odkrywane przez Muzeum i upamiętniane na muzealnej Ścianie Pamięci

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podsumowuje kolejny rok swojej działalności.

Nowy rok rozpoczął się na dobre, ale zanim pochłoną nas tegoroczne wyzwania, warto spojrzeć wstecz na to, co w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów Markowej działo się w roku 2019. 

Frekwencja wynosząca ponad 35 000 gości z kraju i zza granicy, a wśród nich wielu przedstawicieli świata polityki, mediów i szeroko pojętej kultury i nauki. Wiele wzruszających spotkań odbytych z Ratującymi i Ratowanymi, w tym ceremonia zorganizowana na wniosek Ocalonej i jej rodziny, honorująca polską rodzinę, która w czasie Holokaustu uratowała jej życie. 

Podsumowanie roku 2019 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Ocalała z Holokaustu wraz z potomkami rodziny z Odrzykonia, która ją uratowała

Ubiegły rok Muzeum w Markowej to kolejne nowe historie ratowania, odkrywane przez Muzeum i upamiętniane na muzealnej Ścianie Pamięci, w formie tabliczek z nazwiskami Polaków ratujących Żydów, odsłanianych następnie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To też prowadzone równolegle badania nad losami społeczności żydowskiej Markowej i okolic, które już wkrótce zostaną opublikowane.

W ubiegłym roku Muzeum w Markowej eksponowało kilka wystaw czasowych, w tym własną – poświęconą polskim Sprawiedliwym walczącym w Powstaniu Warszawskim. Przy współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność w sali wystaw czasowych zagościła wystawa „Between Life and Death” dedykowana europejskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Z kolei, dzięki Instytutowi Pileckiego oraz Ambasadzie RP w Bernie, pokazana została wystawa o polskich dyplomatach w Szwajcarii, ratujących Żydów za pomocą fałszywych paszportów krajów latynoamerykańskich.

Ubiegłoroczna aktywność Muzeum w dziedzinie edukacji to grubo ponad 100 warsztatów i lekcji muzealnych realizowanych jako standardowa oferta edukacyjna oraz w ramach programu Kultura Dostępna. Ponadto, to seminarium dla nauczycieli zorganizowane wspólnie z OBEN IPN Kraków i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, warsztaty dla Podkarpackiej Policji prowadzone wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także spotkania z edukatorami izraelskimi – najpierw w Muzeum w Markowej, a następnie w centrum edukacyjnym w Kiryat Motzkin, k. Hajfy. Wreszcie – to zorganizowana w Markowej i Rzeszowie międzynarodowa konferencja „How to speak about the Righteous?”, skupiająca przedstawicieli czołowych polskich i zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką

ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Wspomnieć należy także o kilkunastu prelekcjach i odczytach popularyzujących wiedzę o Polakach ratujących Żydów oraz o Muzeum w Markowej, wygłoszonych m.in. w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w Muzeum Holokaustu w Seredi, podczas konferencji w Salonikach, a także na terenie

Podsumowanie roku 2019 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Uczestnicy konferencji „Jak mówić o Sprawiedliwych”

Polski. Wśród inicjatyw kulturalnych podejmowanych w minionym roku przez Muzeum w Markowej wymienić należy koncert Kwartetu Śląskiego, dwukrotny pokaz wspieranego merytorycznie przez Muzeum spektaklu „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów”, zrealizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a także premierę reportażu Polskiego Radia Rzeszów „‘Bejt’ znaczy dom”, poświęconego historii rodziny Szylarów z Markowej oraz przechowywanej przez nich żydowskiej rodziny Weltzów. Wśród działań kulturalnych skierowanych do najmłodszych warto pamiętać o konkursie plastycznym „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje” oraz o akcji „Choinka dla Ulmów”, inicjatywach wspieranych przez lokalne władze samorządowe i jednostki oświatowe. Ubiegłoroczna działalność to dla Zespołu Muzeum w Markowej źródło satysfakcji, ale też motywacji. Cieszy, że nasza aktywność jest nie tylko dostrzegana, ale i doceniana (nagroda BohaterON), a przekaz o polskich Sprawiedliwych zyskuje na znaczeniu. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w naszych staraniach.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów
podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów w Markowej

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here