Strona główna Wiadomości Krosno było stolicą Polski

Krosno było stolicą Polski

935
0
Wjazd Króla Jana Kazimierza - Krosno 2016r., na zdjęciu obok króla z-ca prezydenta miasta Krosna Bronisław Baran w szlacheckim stroju z epoki
Wjazd Króla Jana Kazimierza - Krosno 2016r.

Od 3 do 12 stycznia 1656 roku Krosno było „niemianowaną stolicą Polski”. Podczas „Potopu Szwedzkiego” w Krośnie zatrzymał się powracający do kraju król Jan Kazimierz, który to właśnie w naszym mieście ogłosił swój powrót i wezwał ludność do walki z najeźdźcami.

Podczas „Potopu Szwedzkiego”, 7 grudnia 1655 roku wojska por. Gabriela Wojniłłowicza pokonały pod Krosnem Szwedów i zdrajców pod dowództwem płk. Aleksandra Prackiego.

Pokaz walk grupy rekonstrukcyjnej - Wjazd Króla Jana Kazimierza Krosno 2016
Pokaz walk grupy rekonstrukcyjnej – Wjazd Króla Jana Kazimierza Krosno 2016

Na wieść  o tym zwycięstwie, powracający wraz ze świtą do Polski Jan Kazimierz, zatrzymał się w Krośnie. 3 stycznia 1656 król ogłosił swój powrót do kraju i podziękowanie dla Nowego Sącza za obronę Rzeczypospolitej. Wydał także „Manifest wzywający chłopów do walki ze Szwedami”. 8 stycznia 1656, w Uniwersale datowanym w Krośnie poleca poddanym biskupa krakowskiego i starostwa bieckiego, sądeckiego oraz nowotarskiego, aby gromadzili się pod Nowym Sączem pod dowództwem Gabriela Wojniłłowicza na dzień 15 stycznia.

Te wydarzenia upamiętniała rekonstrukcja historyczna „Wjazd Króla do Krosna” w 2016 i 2017 roku. Czy król Jan Kazimierz powróci do Krosna w 2019?

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here