Strona główna Wiadomości Zdarzyło się wczoraj Kim był Feliks Czajkowski?

Kim był Feliks Czajkowski?

336
0
Archiwalna fotografia Feliksa Czajkowskiego

Dr Praw, adwokat, burmistrz i honorowy obywatel miasta Krosna. Niezwykle zasłużony działacz wielu organizacji społecznych. Działacz niepodległościowy, człowiek zasłużony dla powstania szpitala w Krośnie. Mylony dzisiaj ze sławnym kompozytorem. Opracowanie biograficzne o Feliksie Czajkowskim przygotowała Genealogia Krośnian, w oparciu o historyczne dokumenty.

Feliks Czajkowski urodzony 9 maja 1851 w Domaradzu, syn kupca Walentego i Ludwiki Aleksandrowicz, ukończył Gimnazjum w Rzeszowie, po zdaniu matury w 1871 roku studiował prawo na UJ w Krakowie, od 1877 roku po otrzymaniu absolutorium prowadzi w Krośnie własną kancelarię adwokacką, mieszka we własnym domu pod numerem 96 (słynny budynek z apteką „Pod Barankiem”, gdzie do dzisiaj brama wejściowa ozdobiona jest Jego inicjałami), ożeniony z trzy lata starszą od siebie Marią Joanną Jaciewicz, bratanicą Sylwestra Jaciewicza, notariusza oraz burmistrza miasta Krosna  (ślub zawarł w Iwoniczu w roku 1896), żona Feliksa Czajkowskiego zmarła osiem miesięcy po ślubie na raka, a on sam już nigdy ponownie się nie ożenił. Doktor praw, adwokat krajowy w Sądzie Powiatowym w Krośnie, zastępca naczelnika i burmistrza miasta Krosna w latach 1889-1891, burmistrz w latach 1891-1910.

Feliks Czajkowski podczas swojego życia był bardzo aktywny, należał do wielu organizacji i stowarzyszeń, które hojnie wspierał. Za swoje zasługi otrzymał w roku 1900 decyzją Rady Miejskiej tytuł Honorowego Obywatela miasta Krosna. Należał do Towarzystwa Przemysłu Tkackiego, Towarzystwa Zaliczkowego, Towarzystwa Wyrobu i Sprzedaży Szat Liturgicznych, Towarzystwa dla rozwoju i upiększania miasta Krosna, Towarzystwa Pomocy Przemysłowej, Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwa Szkoły Ludowej. Należał też do Komitetu Budowy Szpitala w Krośnie. W roku 1920 stanął na czele Komitetu Obrony Państwa. Radnym miasta pozostał do końca swojego życia. Zmarł bezpotomnie we własnym domu w Krośnie w wieku 72 lat 18 grudnia 1923, przyczyną śmierci było zapalenie płuc, dwa dni później pochowany został na Starym Cmentarzu w Krośnie, gdzie spoczywa również Jego żona i ojciec Walenty, którego wziął do siebie po śmierci swojej matki Ludwiki.

– Jak dotąd miejsce spoczynku na Starym Cmentarzu nie zostało zlokalizowane lecz mamy dużą nadzieję, że to się nie długo zmieni – mówią twórcy Genealogii Krośnian.

Po śmierci Feliksa Czajkowskiego, ksiądz Szpetnar zawnioskował w 1924 roku do Rady Miejskiej o nadanie jednej z ulic w Krośnie imienia Feliksa Czajkowskiego – doktora praw, burmistrza i zasłużonego obywatela miasta Krosna.

(Na podstawie opracowania Genealogii Krośnian).

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here