Strona główna Wiadomości Zdarzyło się wczoraj Jan Zygmuntowicz: zasłużony dla Krosna rzemieślnik

Jan Zygmuntowicz: zasłużony dla Krosna rzemieślnik

495
0
Jan Zygmuntowicz, zasłużony dla Krosna rzemieślnik, ślusarz i mechanik
Jan Zygmuntowicz

Wykształcił się w Wiedniu, ale powrócił do Krosna. Tutaj założył firmę i prowadził szeroką działalność społeczną. Efekty jego prac ślusarskich widoczne są do dzisiaj. Między innymi na budynku Liceum im. Kopernika.

Jan Zygmuntowicz urodził się w Krośnie 11 lipca 1861 roku. Był synem znanego w mieście krawca Stanisława i Florentyny Świętnickiej. Miał siedmioro rodzeństwa. W wieku 14 lat wyjechał w poszukiwaniu pracy i nauki zawodu do Wiednia. W Wiedniu studiował ślusarstwo, a po skończeniu nauki, rozpoczął pracę w fabryce wagonów w Wiener Neustadt.

Po kilku latach pracy powrócił z zarobionymi pieniędzmi do rodzinnego Krosna. Uruchomił samodzielny warsztat mechaniczno-ślusarski, pierwszą krajową wytwórnię przyborów pszczelniczych oraz skład maszyn do szycia. W podwórzu rodzinnego domu przy ulicy Korczyńskiej (obecnie Kapucyńska 5). W miejscu dwóch drewnianych chat zbudował dwie piętrowe, stojące do dzisiaj kamienice.

Reklama warsztatu ślusarskiego Jana Zygmuntowicza
Reklama dźwignią handlu


Część wykonanych elementów zachowało się do dziś

W tym czasie w Krośnie powstała Szkoła Tkacka, następnie Rada Powiatowa, Szkoła Realna, Szpital i Sąd. Wszystkie roboty ślusarskie do tych budynków wykonywane były przez firmę Jana Zygmuntowicza. Solidność wykonania łączył z estetyczną formą. Dowodem tego są zachowane do dzisiaj żelazne wiązania na budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego (Kopernik) wykonane w formie jaszczurek. Zachowały się również elementy metalowe w drzwiach dawnego budynku Towarzystwa Zaliczkowego oraz spora część ogrodzeń nagrobków na Starym Cmentarzu. Zygmuntowicz wykonał też żelazną konstrukcję dla dzwonów w dzwonnicy kościoła OO. Franciszkanów, którą niestety rozebrano, wyrzucono i wymieniono na nową.

Był człowiekiem niezwykle pracowitym, aktywnym i zaangażowanym dla miasta Krosna. Wystarczy pokrótce wymienić: członek i założyciel Towarzystwa „Zgoda”, wieloletni działacz cechowy, cieszący się wysoką reputacją, przewodniczący Wielkiego Cechu w Krośnie w 1902 roku, zastępca przewodniczącego Towarzystwa Spożywczego w Krośnie, członek „Sokoła” w Krośnie, od 1904 wieloletni radny Rady Miejskiej w Krośnie, komendant pomocniczej straży pożarnej w Krośnie, od 1911 roku sędzia przysięgły c.k. Sądu Powiatowego, członek Towarzystwa Pszczelarskiego we Lwowie, członek zarządu Kasy Oszczędności miasta Krosna, od 1926 roku zastępca dyrektora Kasy Oszczędności, nauczyciel zawodu w Szkole Przemysłowej w Krośnie (pierwszy nauczyciel zawodu min. Władysława Gomułki). Laureat licznych wystaw krajowych i zagranicznych. W 1935 roku Minister Przemysłu i Handlu Henryk Floyar-Rajchman w uznaniu wybitnych zasług w ciągu 43 lat pracy w rzemiośle polskim przyznał Janowi Zygmuntowiczowi odznaczenie za wybitne zasługi.

Prywatnie był mężem Heleny Rzepczyńskiej, z którą miał siedmioro dzieci. Przyjaźnił się ze znanym zegarmistrzem Michałem Mięsowiczem, został nawet chrzestnym jego najmłodszej córki. Zmarł we własnym domu 16 października 1945 roku, dwa dni później został pochowany w grobowcu rodzinnym Zygmuntowiczów na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie.

Genealogia Krośnian

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here