Strona główna Wiadomości Społeczność Są po to, żeby Ci pomóc

Są po to, żeby Ci pomóc

357
0
W Centrum Pomocy Psychologicznej w Krośnie pomogą Wam od lewej: Maciej Kobyłka, Piotr Pawłowski, Agnieszka Holly, Maciej Gałowicz
od lewej: Maciej Kobyłka, Piotr Pawłowski, Agnieszka Holly, Maciej Gałowicz

Psychoterapia dzieci, młodzieży i dorosłych oraz jedne z pierwszych w Polsce przeglądy lekowe w ramach opieki farmaceutycznej w Krośnie.

Centrum Pomocy Psychologicznej w Krośnie to prywatna placówka założona w 2015 roku przez Macieja Gałowicza oraz Macieja Kobyłkę. Maciek to mój przyjaciel, bez niego nie byłoby Centrum. Tak samo Wiola. Są to ludzie rzetelni i wykwalifikowani. Zespół, który organizuje konsultacje, składa się z kilku osób. Psychoterapią zajmują się Maciej Gałowicz, Wioleta Barsznica i Maciej Kobyłka – psychologowie i psychoterapeuci, którzy prowadzą psychoterapię. Jest to metoda, której celem jest redukcja dokuczliwych objawów choroby i poprawa jakości życia. – Aby odnieść odpowiedni skutek w leczeniu pacjenta, psychoterapeuta powinien współpracować z psychiatrą, bowiem zdarza się, że pacjent wymaga psychoterapii równolegle z farmakoterapią. Często nie wystarczą same leki, trzeba też zmienić myślenie. Od tego jesteśmy my. Jeśli przyczyną autodestrukcji są nasze myśli, to musimy przede wszystkim zacząć o tym rozmawiać, aby coś w sobie przekształcić. Pacjenci, którzy nieraz latami chodzą do psychiatry, nie mają pojęcia, że sam lek nie zmieni ich myślenia. Często to tzw. „leczenie” polega po prostu na braniu danego leku. Tyle. – mówi Maciej Gałowicz.

Siłą naszego zespołu jest to, że mamy możliwość, aby pacjent był skonsultowany przez różnych specjalistów. Jest to bardzo przydatne, ponieważ współpraca daje nam możliwość lepszego poznania danej osoby. W naszym zespole jest osoba, która zajmuje się psychiatrią dzieci, młodzieży i dorosłych pani doktor Agnieszka Holly, kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Łańcucie. To w zasadzie jedyny w Krośnie psychiatra zajmujący się małymi dziećmi i młodzieżą. Pani Doktor jest człowiekiem, który pomaga nam jak najlepiej prowadzić danego pacjenta. Jest osobą, która w profesjonalny a zarazem ciepły i życzliwy sposób tłumaczy pacjentowi, na czym polega jego/jej problem oraz decyduje o leczeniu farmakologicznym.

            Wstępną diagnozę danego pacjenta pomaga nam również tworzyć psychoterapeuta psychoanalityczny pan Jacek Podskarbi, który na co dzień przyjmuje w Krakowie, gdzie prowadzi prywatną praktykę. Jacek jest zawodowcem. Często mawia: „Pierwsze fizyka, potem metafizyka. Nie szukajmy kwadratowych jaj”. Chodzi o to, że pewna część psychoterapeutów zamiast patrzeć na to, jakie realne postępy w życiu czyni pacjent, analizuje bez skończoności jego umysł. Jacek jest i analitykiem i pragmatykiem – to jego siła.

Uzależnieniami zajmuje się Sławomir Zuzak, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Sławek to profesjonalista. Nie opowiada ludziom bajek o szybkim wychodzeniu z nałogu. Stwierdza stopień uzależnienia i pomaga pacjentowi, jak najlepiej się leczyć.

Wśród członków zespołu znajduje się także Natalia Gałowicz-Ginter, nauczyciel oraz oligofrenopedagog, który pomoże, jeśli u dziecka wystąpią trudności w uczeniu się. – Pani Natalia bada, w jaki sposób dziecko przygotowuje się do lekcji, jak ma urządzony pokój, bo to wszystko wpływa na sposób uczenia się – mówi Maciej Gałowicz. – Uczy swoich podopiecznych dobrych nawyków uczenia się. Pomaga dzieciom na różnych etapach edukacji, od pierwszej do ósmej klasy podstawówki.

Innowacją dla polskich pacjentów jest przegląd lekowy, za który w zespole Centrum odpowiada dr n. farm. Piotr Pawłowski, farmaceuta, kierownik jednej z aptek na terenie Krosna.

Usługa składa się z trzech etapów, w tym dwóch spotkań farmaceuty z pacjentem. Wszystko rozpoczyna się na pierwszym spotkaniu, podczas którego dr Pawłowski przeprowadza wywiad dotyczący stosowanych leków i suplementów diety. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych, w zaciszu swojego gabinetu, identyfikuje ewentualne problemy lekowe (np. nie przestrzeganie zaleceń lekarskich, nieodpowiednia postać leku, niewłaściwe połączenie leków, przewlekłe przyjmowanie leków do stosowania doraźnego, niekorzystne duplikacje leków, działania niepożądane leków itp.), sprawdza czy pacjent właściwie stosuje leki, np. czy zażywa je regularnie i odpowiednich porach, a także czy lekarstwa, które stosuje samodzielnie np. w trakcie przeziębienia, nie wchodzą w niepożądane interakcje z tymi, które zostały mu przepisane ze względu na jego przewlekłą chorobę. Podczas drugiego spotkania z pacjentem przedstawia swoją analizę, daje wskazówki jak radzić sobie z działaniami niepożądanymi leków, które mogą skłaniać pacjenta do zaniechania farmakoterapii, a w przypadku wykrycia poważnych interakcji, czy innych groźnych problemów instruuje czy i kiedy powinien skonsultować się z lekarzem. Dr Pawłowski wręcza również pacjentowi raport z przeglądu lekowego, w którym znajdują się informacje podsumowujące spostrzeżenia w wersji dla pacjenta – spisane przystępnym językiem oraz w wersji dla lekarza – informujące o podjętych działaniach lub proponujące konkretne rozwiązanie.

Piotr Pawłowski: Przegląd lekowy to element tzw. opieki farmaceutycznej. Usługi z tego zakresu są powszechnie dostępne dla chorych w takich krajach jak np. Kanada, Wielka Brytania, Holandia, Australia czy USA. Tamtejsze systemy opieki zdrowotnej są nastawione na pełne wykorzystanie kompetencji personelu medycznego w opiece nad pacjentem. W Polsce mało kto pamięta o tym, że farmaceuta jest osobą uprawnioną do monitorowania i nadzoru nad właściwą farmakoterapią. Te możliwości daje mu szeroka wiedza z zakresu farmakologii, farmakokinetyki oraz technologii postaci leku. Farmaceuta to po prostu specjalista od leków, fachowiec od mechanizmów ich działania. Identyfikacja problemów lekowych oraz ich konkretne rozwiązanie przy współpracy z lekarzem prowadzącym, przyczynia się do wzrostu przestrzegania zaleceń lekarskich. Istotne znaczenia ma także aspekt edukacyjny przeglądów lekowych. Pomagam pacjentom zrozumieć jak działają ich leki i po jaki czasie mogą spodziewać się efektów terapii.

Ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo leczenia jest wzajemny wpływ leków na siebie.Dane pokazują, że od 10 do 15% hospitalizacji jest spowodowane niekorzystnym współdziałaniem leków (tzw. interakcjami). Częstość interakcji wzrasta wraz ze wzrostem liczby leków jakie pacjent stosuje (od 13% wśród pacjentów przyjmujących dwa leki do 80% wśród przyjmujących min. siedem). Istotne znaczenie ma również wiek pacjenta. U pacjentów starszych ryzyko jest większe. Krytyczne spojrzenie farmaceuty na farmakoterapię jest ogniwem spajającym leczenie różnych schorzeń przez lekarzy różnych specjalizacji. Pozwala na wykrycie i uniknięcie interakcji leków zleconych przez różnych lekarzy.

P.P.: Często jednak problemy pacjenta są bardziej prozaiczne. Wielkość tabletek utrudniająca połykanie osobom starszym również może być przyczyną niepowodzenia leczenia. W takiej sytuacji mogę zaproponować pacjentowi i lekarzowi inną postać leku np. tabletki rozpuszczalne, mniejsze kapsułki. Problemem pacjenta może być sama ilość przyjmowanych tabletek. Jeśli powoduje to jego niechęć do leczenia i sprawia, że nie stosuje wszystkich potrzebnych leków, mogę zaproponować preparaty wieloskładnikowe (o ile takie istnieją) zastępujące dwa lub więcej leków. Moja aktywność w trakcie przeglądu lekowego skupia się na uczynieniu farmakoterapii efektowniejszą, bezpieczniejszą i tańszą.

Przegląd lekowy to usługa nie tylko dla pacjentów będących pod opieką Centrum Pomocy Psychologicznej. Mogą z niej skorzystać wszyscy chętni. Przegląd lekowy jest dla wszystkich, którzy chcą leczyć się świadomie, dla tych którzy przyjmują dużo leków. dla pacjentów chorych na kilka schorzeń przewlekłych, dla seniorów stosujących te same leki od lat, dla osób nie odczuwających poprawy pomimo rozpoczęcia leczenia., dla osób mających wątpliwości czy ich leki działają, dla tych którzy podejrzewają działania niepożądane leków. – mówi Piotr Pawłowski

Maciej Gałowicz: Naszym celem jest ustalenie najlepszego leczenia dla danego pacjenta. Część osób nie wie, czy potrzebuje psychoterapii czy bardziej np. poradnictwa. Powiedzmy, że ktoś chce rozstać się z mężem/żoną, ale nie ma pojęcia, czy to będzie dla niego i dzieci dobra decyzja. Specjalista pomaga pacjentowi ustalić jego cele i priorytety oraz rozpoznać własne potrzeby, pragnienia i motywacje. Może to pomóc człowiekowi uchronić się przed życiową katastrofą jaką jest tkwienie w stanie ciągłe cierpienia.

Pracujemy z osobami heteroseksualnymi, homoseksualnymi i biseksualnymi. Pacjenci Ci nie zawsze zgłaszają się po pomoc, ponieważ w naszym kraju nadal jest mnóstwo myślenia zaściankowego. Komuś o innej orientacji odbiera się prawo czucia się dobrze i swobodnie. Osoby homoseksualne i biseksualne mają dodatkowo inne problemy: boją się oceny społecznej, wstydzą się, ukrywają swoją tożsamość. Są przypadki, że ktoś traci pracę z powodu swojej orientacji albo rodzina się od niego odwraca. A każdy człowiek chce po prostu kochać i być kochanym. Komunikat do wszystkich ludzi: czarnych, białych i zielonych, homoseksualnych, hetero i bi oraz całej reszty: nie bójmy się prosić o pomoc

O wielu problemach psychicznych się nie mówi, bo to nadal temat tabu. Tymczasem coraz więcej młodzieży i dzieci boryka się z zaburzeniami psychicznymi. Niejednokrotnie są to osoby, które mają już za sobą nieudane próby samobójcze. Polska jest w czołówce samobójstw młodzieży. To dramat. Wczesne uchwycenie problemu daje szansę na to, aby młody człowiek wiódł w przyszłości dobre życie. Najczęściej przypadki dotyczą nieprawidłowo kształtującej się osobowości młodego człowieka, gdy jego rozwój zaczyna odbiegać od norm. – Rodzina często bagatelizuje różne objawy – mówi Maciej Gałowicz. – Na przykład mogą uważać za normalne to, że nastolatek zamiast wychodzić z domu i spotykać się z rówieśnikami, woli grać w gry komputerowe, wagaruje, czy okalecza się. To symptom czegoś, co nie powinno się dziać. Zajmujemy się też problemami szkolnymi związanymi m.in. z niechodzeniem do szkoły. Staramy się ustalić, dlaczego młody człowiek rezygnuje z bycia w świecie i wybiera 4 ściany.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here