Strona główna Wiadomości Społeczność Dzień Jeża

Dzień Jeża

190
0
10 listopada obchodzimy Dzień Jeża

10 listopada przypada „Dzień jeża”. Jakie działania podejmuje Krosno dla ochrony tych sympatycznych i pożytecznych ssaków?

Kolczaste kulki coraz częściej giną na drogach, zagrażają im tez psy, których właściciele często nie zdają sobie sprawy jak poważne obrażenia może ich pupil spowodować u przerażonego i zwiniętego w kulkę jeża. Kolejny problem to niszczenie miejsc, w których jeże mogą przezimować. Wszystko to prowadzi do zagrożenia wyginięciem całego gatunku. Z tego powodu właściciele nieruchomości, a także samorządy, coraz częściej ograniczają skrupulatne porządkowanie terenu z liści. Osoby prywatne zostawiają jeżom np. skrawek ogrodu, natomiast samorządy pozostawiają liście na części terenów miejskich. Do takich działań zachęca grupa „Zielone Krosno”.

W celu ochrony jeży na terenie Krosna, wykonawcy porządkujący tereny administrowane przez miasto zostali zobowiązani do pozostawienia większości ściółki liściastej z drzew – informuje Urząd Miasta Krosna. Tereny objęte działaniem to teren parku przy ul. Karłowicza, park przy ul. Piastowskiej, skwer przy ul. Żwirki i Wigury oraz cmentarza przy ul. Krakowskiej. W Ogródku Jordanowskim część liści została zebrana w kopce i pozostawiona na terenie parku.

Ponadto zarządcom pozostałych terenów (spółdzielnie, deweloperzy) wysłano informację o konieczności ograniczenia koszenia traw w miesiącu październiku, a także pozostawienia skupisk liści i drobnych gałęzi w celu umożliwienia bezpiecznego przezimowania jeżom, a także bezkręgowcom. Działania takie niewątpliwie przyczyniają się do ochrony tego gatunku oraz propagowania postaw ekologicznych wśród mieszkańców – informuje Wydział Ochrony Środowiska UM Krosna. Urzędnicy dodają, że nadmierne wykaszanie traw oraz jesienne grabienie liści i gałęzi negatywnie wpływa zarówno na stan całej zielni jak i również na inne organizmy. Niegrabiona ściółka, opadłe liście chronią korzenie drzew i krzewów przed wysychaniem i mrozem, użyźniają glebę, pozwalają przezimować bezkręgowcom i jeżom, a ptakom, np. rudzikom czy kosom, znaleźć pokarm.

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here