„0% PIT za młodych” – Alert prawny

Damian M. Kłosowicz ma dobrą wiadomość dla wszystkich zatrudnionych, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Już nie musicie dzielić się swoją wypłatą z Państwem. Jak i dlaczego? Prawnik wyjaśnia.

Dobre wieści dla tych czytelników którzy jeszcze nie skończyli dwudziestego szóstego roku życia. Jeżeli już pracujesz to od przyszłego roku Państwo zabierze Ci z wypłaty…NIC

W ubiegły piątek (26 lipca) opublikowano nowelizację ustawy o PIT dzięki której przychody osób poniżej 26 roku życia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia są zwolnione z podatku PIT. Zasadą będzie zwolnienie ich dopiero od 1 stycznia 2020 roku ale można je zwolnić już od 1 sierpnia 2019 roku – dzięki oświadczeniu Podatnika, które może wyglądać jak na poniższym (autorskim) wzorze, który wykorzystałem m.in. w swoim miejscu pracy, a teraz udostępniam czytelnikom KrosnoSfery do wykorzystania.

Dlaczego to dobra wiadomość dla młodych portfeli? Otóż, dzięki tej nowelizacji przychody z umowy pracy oraz zlecenia do wysokości kwoty 85 528 złotych w danym roku podatkowym, będą całkowicie zwolnione z podatku, o ile zostały uzyskane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia. Limit ten jest wysoki – przekroczą go tylko osoby które zarabiają powyżej 7 127,33 zł brutto.

W praktyce oznacza to, że od zarobków nie będą pobierane zaliczki na poczet podatku (składnik pensji brutto), a tym samym kwota netto (otrzymywana „do ręki”) zwiększy się o nawet kilkaset złotych, w zależności od wysokości zarabianej kwoty. Jednocześnie zwolnienie to nie będzie miało wpływu na kwestie ubezpieczeniowe, a więc od pensji uzyskiwanej dzięki etatowi w dalszym ciągu będą odprowadzane składki na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.

A co z umową zlecenia? Regułą jest że składek na ubezpieczenia nie odprowadza się od zarobków z tytułu umowy zlecenia, jeżeli zleceniobiorcą jest osoba poniżej 26 roku życia która uczy się lub studiuje. Biorąc pod uwagę dodatkowo nowe zwolnienie, młodzież ucząca się lub studiująca będzie miała bardzo przyjazną portfelowi „kumulację”, dzięki której pensja brutto będzie równa pensji netto.

Nowe przepisy będą obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku, jednak w pełni będą mogły być stosowane dopiero od 2020 roku, co oznacza że przychody uzyskane pomiędzy wejściem w życie nowelizacji oraz 1 stycznia 2020 roku będą domyślnie opodatkowane. Jest jednak furtka, nowelizacja pozwala na zwolnienie również tych przychodów z podatku (do łącznej kwoty 35 636,67 zł – 5/12 limitu o którym mowa była wyżej), o ile złoży się pracodawcy (zleceniodawcy) odpowiednie oświadczenie.

Kliknij żeby pobrać wzór oświadczenia „PIT dla młodych”

Niestety, nowe przepisy nie będą dotyczyły innych umów, w tym umów o dzieło czy popularnych w branży informatycznej kontraktów „business-to-business” (współpraca z pracodawcą jako osoba „samozatrudniona). W szczególności w tym drugim przypadku warto rozważyć zmianę na umowę zlecenie ze względu na wzrost kosztów działalności na wskutek podwyższenia składek na ubezpieczenie społeczne.

To nie koniec bardzo długo oczekiwanej dobrej zmiany w podatkach. Na nieco mniej zaawansowanym etapie prac jest kolejna nowelizacja ustawy o PIT, która ma obniżyć podstawowy próg podatku (z 18% do 17%) oraz zwiększyć koszty uzyskania przychodu dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Te projekty są jednakże dopiero na etapie prac w Ministerstwie Finansów.

Damian M. Kłosowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content