Strona główna Zdarzyło się jutro Sztuczna inteligencja w BWA

Sztuczna inteligencja w BWA

127
0
Fundacja na Rzecz Kultury
"Niewidzialne Miasta 2:0" to pierwszy w Polsce spektakl z udziałem Sztucznej Inteligencji AI

Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” i grupa Opowieści z Walizki zapraszają 28 września (sobota) na godz. 19:00 do BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4) na premierę spektaklu narracyjnego „Niewidzialne Miasta 2:0”. To pierwszy w Polsce spektakl z udziałem Sztucznej Inteligencji AI.

 „Niewidzialne Miasta 2.0” to wspólna podróż naukowca – dr Piotra Migdała i grupy artystów różnych dziedzin: muzyków, artystów wizualnych, opowiadaczek i plastyków, w stronę przyszłości, w kierunku wyobrażonych, acz coraz bardziej możliwych miast, na spotkanie Obcego, którym dziś jest także Sztuczna Inteligencja. Wyruszyliśmy zadać pytania – o język, o sposoby uczenia się, o możliwości współdziałania, wspólnego,  partnerskiego procesu tworzenia. Choć efekty nie są tak spektakularne – AI nie otwiera ust, nie robi min, nie poda nam ręki na powitanie, tak jak mamy to w zwyczaju my. Ale zapytana/e szuka odpowiedzi, kiedy zagajamy historię, próbuje podążyć naszym tropem błyskawicznie orientując się w stylu i nastroju zaproponowanej historii. Można więc powiedzieć, że usiedliśmy razem w kręgu i snuliśmy opowieści. Inspirację stanowiła dla nas niezwykła książka Italo Calvino „Niewidzialne Miasta”. Podążyliśmy w opowieściach szlakiem Marco Polo, a AI, podobnie jak Wielki Chan, który nigdy nie wychodził poza mury swego pałacu i Imperium znał jedynie z opowieści, podjęła wyzwanie i zaczęła swoją opowieść.

Efektem projektu realizowanego ze środków NCK w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” i dofinansowanego ze środków Województwa Podkarpackiego — jest narracyjny performance. Historie inspirowane tekstami Calvino opowiadają: Joanna Sarnecka i Anna Wożniak z grupy Opowieści z Walizki. Niezwykłą, elektroniczną muzykę stworzył Paweł Sulik, muzyk zespołu Kinsky, dziennikarz i filozof. Scenografię stanowią wizualizacje tworzone metodą odtylnej projekcji, które przygotowali: Sylwek Łuczak, Ula Milanowska i Monika Stolarska. Wsparcie choreograficzne zapewniła Sabina Grygolec.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Obcym przyniesie nam wspólną refleksję nad naszą własną kondycją, nad zagrożeniami nie ze strony Innego, ale ze strony nas samych, naszej pychy i mroków, które na co dzień skrywamy. Mamy szansę rozpocząć nową opowieść, dobrą, nie kolonialną, przepełnioną uważnością i przynoszącą wiele dobra całej wspólnocie różnych istot. Czy wykorzystamy tę szansę?

Opowieści: Joanna Sarnecka, Anna Woźniak, AI
Muzyka elektroniczna: Paweł Sulik
Projekcje: Sylwek Łuczak, Ula Milanowska, AI
Opracowanie plastyczne: Monika Stolarska
Opieka naukowa: dr Piotr Migdał
Wsparcie: Diana Krawiec

Spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych.
Czas trwania: 60 minut.
Wstęp wolny.
Projekt realizowany przez Fundację na Rzecz Kultury „Walizka” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Partnerami projektu są: Mazowiecki Instytut Kultury, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, BWA Krosno.

J.S.

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here