Strona główna Zdarzyło się jutro Międzynarodowe gwiazdy na 4 Young Arts Festival w Krośnie

Międzynarodowe gwiazdy na 4 Young Arts Festival w Krośnie

117
0
Kronos Quartet wystąpi na Young Arts Festival w Krośnie
Kronos Quartet - najbardziej znany kwartet smyczkowy świata

Open’er muzyki poważnej

Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami które przyciągają tłumy w samym sercu Podkarpacia – Krośnie!

Od samego początku Organizatorzy Young Arts Festival działają̨ w myśl zasady „działasz lokalnie, myśl globalnie” sukcesywnie realizując przyjęte plany rozwoju który zakłada stworzenie wydarzenia rozpoznawalnego nie tylko w skali kraju ale i regionu Europy (korzystając z dogodnego położenia geograficznego Krosna). Dotychczasowe trzy edycje festiwalu pokazały i potwierdziły ogromny potencjał imprezy, której celem jest stanie się „Open’erem muzyki poważnej”, czyli wydarzenia otwierającego widza na świeże spojrzenie na klasykę̨, a także łączącego style muzyczne.

To już czwarty raz!

Tegoroczna edycja Festiwalu Young Arts (10-14.07.2019) upłynie pod motywem „Skrzyżowania”. W Krośnie zagoszczą artyści kojarzeni dotąd wyłącznie z międzynarodowymi wydarzeniami muzycznymi, słynący z łączenia różnych brzmień i gatunków, niekonwencyjnego podejścia do muzyki. To wszystko ponownie w nieszablonowych, atrakcyjnych dla słuchaczy lokalizacjach, które stały się znakiem rozpoznawczym wydarzenia.

Zagrają światowe gwiazdy

W tym roku niewątpliwą gwiazdą będzie Kronos Quartet – najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Specjalizuje się w promowaniu muzyki współczesnej, którą upowszechnia już od ponad czterdziestu lat (w tym repertuar cross-over), współpracując aktywnie m.in. z Arvo Pärtem, Stevem Reichem, Philippem Glassem, Davidem Bowie czy Nelly Furtado. Kwartet jest zdobywcą ponad 40 nagród, w tym nagrody Grammy oraz prestiżowych nagroód Polar Music i Avery Fisher. Ich sobotni koncert będzie dedykowany głównemu sponsorowi tegorocznej edycji festiwalu, firmie Splast z okazji jej 30-lecia.

Na scenie festiwalu po raz pierwszy raz w Polsce usłyszymy zespół Septura Brass. Jego członkowie to czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych między innymi: London Symphony, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony, Basel Symphony. Muzycy wykreowali nowy kanon repertuarowy dzięki transkrypcjom, aranżacjom i zamówieniom kompozytorskim na septet kreując nowy artystyczny wymiar zespołu złożonego wyłącznie z instrumentów dętych. Zespół na nowo zdefiniował istotę kameralnego brzmienia instrumentów dętych blaszanych, a jego solistów mogliśmy w Polsce usłyszeć jedynie w najsłynniejszych ścieżkach dźwiękowych superprodukcji filmowych.

Na festiwalowej scenie nie zabraknie również czynnika „Young”, czyli połączenia młodości i kolaboracji jazzu i hip hopu, które publiczność usłyszy dzięki Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Tu groove spotka się ze swingiem, tradycja z  improwizacją, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością.

Czwartą edycję festiwalu zamknie projekt „UrbSymphony” wybitnego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka wraz jego zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batuta maestro Marka Mosia. „UrbSymphony” to rewolucyjny projekt łączący brzmienie pełniej orkiestry symfonicznej z improwizacjami lidera oraz współczesnymi brzmieniami kreowanymi przez jego zespół. W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawało by się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. energetykę tańców oberka i mazurka) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają elementy nowojorskiego jazzu, rapu z polską muzyką ludową i cytatami  m.in. twórczości Karola Szymanowskiego.

W programie festiwalu nie zabraknie dodatkowych wydarzeń – warsztatów plastyczno – muzycznych „Okofonia” czy Jam-session, czyli wspólnego muzykowania. Wydarzenie jest próbą wskrzeszenia wielopokoleniowego muzykowania, stając się szansa na włączenie się w kolektywną improwizację, ale zachęceniem do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Muzyka dostępna

Young Arts Festival od samego początku utrzymuje darmową formułę, otwierając publiczność na muzykę poważną, instrumentalną, cross-over. Dotychczasowe trzy edycje festiwalu pokazały i potwierdziły ogromny potencjał imprezy, której celem jest stanie się „Open’erem muzyki poważnej, cross-over”, czyli wydarzenia otwierającego widza na świeże spojrzenie na muzykę, pokazującego przy tym jak ciekawe idee rodzą się na skrzyżowaniach jej różnych gatunków.

WIĘCEJ INFORMACJI NA: www.youngarts.pl

Young Arts Festival jest finansowany przy wsparciu Miasta Krosna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Program Young Arts 2019

Środa 10 lipca

godz. 17.00 – OKOFONIA – warsztaty

Biuro Wystaw Artystycznych ul. Portius 4
Prowadzenie: Martyna Karpowicz

godz. 21.00 – 3D Mapping

Centrum Dziedzictwa Szkła ul. Blich 2 

Czwartek 11 lipca godz. 20.00

Septura Brass

Bazylika Trójcy Św. (fara) ul. Piłsudskiego 5

Piątek 12 lipca 

godz. 17.00 – Jam Session – wspólne muzykowanie

Rynek

godz. 19.00  – Eskaubei & Tomek Nowak Quartet

Hangar Aeroklubu Podkarpackiego ul. Żwirki i Wigury 8

Sobota 13 lipca godz. 20.00

Kronos Quartet

Hangar ul. Żwirki i Wigury

Niedziela 14 lipca godz. 20.00

Urbsymphony

Hangar Aeroklubu Podkarpackiego ul. Żwirki i Wigury 8

Young Arts Masterclass – preludium do festiwalu

Czwartek 4 lipca godz. 19.00

 Biuro Wystaw Artystycznych ul. Portiusa 4

Poniedziałek 8 lipca godz. 19.00

Centrum Dziedzictwa Szkła ul Blich 2

Środa 10 lipca godz. 19.00

Parafia Nawiedzenia NMP ul. Franciszkańska 5

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here