Strona główna Bez kategorii Spotkanie krośnieńskich poetów

Spotkanie krośnieńskich poetów

122
0
Spotkanie krośnieńskich poetów w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej
Spotkanie krośnieńskich poetów


23 stycznia 2019 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Danutą Drzewicką, Krzysztofem Graboniem, Krystyną Kulman i Ewą Zajdel, którzy prezentowali najnowsze zbiory poetyckie.

Koncert w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krośnie
Koncert w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krośnie

Spotkaniu literackiemu towarzyszył koncert w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w KrośnieAnny Borkowskiej (skrzypce), Michaliny Buczyńskiej (skrzypce) i Marceliny Wojtoń (wiolonczela). Młode artystki, którymi opiekuje się Wojciech Pelczar, zaprezentowały utwór Oriental (Spanish Dance No. 2) hiszpańskiego pianisty i kompozytora E. Granadosa oraz utwory L’Arlequine i La Juillet francuskiego kompozytora F. Couperina.

Po wysłuchaniu pięknego koncertu, zgromadzeni goście mogli posłuchać poezji czytanej przez autorów. Danuta Drzewicka zaprezentowała utwory ze zbioru Podkarpackie limeryki (2018), w którym znalazło się ponad 40 żartobliwych wierszy. Krzysztof Graboń czytał wiersze z tomu zatytułowanego W otwartej teczce, wydanego w 2018 roku przez Wydawnictwo Radostawa ze Starachowic. Krystyna Kulman prezentowała zbiór poetycki Preludium szczęścia (2018), natomiast Ewa Zajdel czytała wiersze z antologii Poetyckie wybory (2018). Oba zbiory ukazały się nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa Armagraf. Autorzy prezentowali też utwory, które znalazły się w tomie Blask słowa – najnowszym almanachu poetyckim Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie.

Autorom wierszy talentu poetyckiego gratulowała Magdalena Wyżykowska-Figura, krośnieńska artystka, która mówiła m.in. o związkach poezji ze sztukami plastycznymi – i która nie kryła wzruszenia, gdy Krystyna Kulman przeczytała wiersz „Poezja obrazu” – utwór dedykowany M. Wyżykowskiej.

W czasie spotkania poeci wspominali też zmarłego w 2018 roku dra Józefa Janowskiego, wieloletniego Prezesa Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli, który zaangażowany był w działalność literacką i wydawniczą organizacji.

Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie w 2018 roku obchodziło jubileusz 20-lecia istnienia. Zrzesza nie tylko nauczycieli, ale wszystkich chętnych twórców z Podkarpacia. Wydało kilka zbiorów prezentujących twórczość gimnazjalistów: Almanach młodych jeszcze gimnazjalistów, Białe latarnie nadziei, Dziecko lasu, W kolorach tęczy, Spod serca, Podglądać istnienie. W latach 1999-2018 ukazało się 10 almanachów poetyckich: Almanach literacki, Almanach literacki II, Teraźniejszość w słowie, Pulsary i meteory, Smaczki literackie, Pamięć i czas, Pod przykrywką metafory, Pojednanie, Krajobrazy liryczne – i ostatni Blask słowa.

Spotkanie z Danutą Drzewicką, Krzysztofem Graboniem, Krystyną Kulman i Ewą Zajdel, którzy prezentowali najnowsze zbiory poetyckie.
Danuta Drzewicka, Krzysztof Graboń, Krystyna Kulman i Ewa Zajdel

Członkowie Stowarzyszenia wydali też autorskie zbiory wierszy.

Danuta Drzewicka jest autorką zbiorów poetyckich: Wszystkie barwy tęczy, Trio na samotność (wspólnie z Krystyną Kulman i Józefem Janowskim), Wyspy szczęśliwe, Podkarpackie limeryki.

Krzysztof Graboń opublikował tomiki poezji: Wschód i zachód, Dziennik studenta, Próba inicjacji, Panorama zwierzeń, Szelest otchłani, Ucieczka od niepamięci, Wierna historia, Rosiczki koło fontanny, W otwartej teczce.

Krystyna Kulman wydała zbiory: Sens, Kolory miłości, W bruzdy serca: (wybór wierszy), Czas pokonany, Trio na samotność (wspólnie z Danutą Drzewicką i Józefem Janowskim), Wbita paznokciami, Czasami jabłko, Nocny miot, Światło i chwile, W murach życia, Pomimo wszystko, 41 opowiadań bez ognia, Kropla życia, Preludium szczęścia.

Ewa Zajdel opublikowała tomiki poetyckie: Barwy życia, Obserwacje: wybór wierszy, W ogrodzie słów, Poetyckie wybory: antologia.

Joanna Łach

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here